Πουέρτο Ρίκο - ΗΠΑ 83-104: Πάρτι των Αμερικάνων με Έντουαρντς πριν τα προημιτελικά (vid)

Νίκος Καρφής

Οι ΗΠΑ επικράτησαν άνετα του Πουέρτο Ρίκο με 83-104, έκαναν το 3/3 και ετοιμάζονται για τα προημιτελικά εκεί που μάλλον θα βρουν τη Βραζιλία.

Συνεχίζουν αήττητοι στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 οι Αμερικανοί. Η Team USA δεν συνάντησε πρόβλημα κόντρα στο Πουέρτο Ρίκο και επικράτησε με 104-83, κάνοντας το 3/3 στον όμιλο πριν το κρίσιμο ματς των προημιτελικών. Έτσι τερμάτισαν στην πρώτη θέση με 3-0 ρεκόρ, ενώ από την άλλη 4οι με 0-3 ήταν οι Πορτορικάνοι.

Για τους νικητές ο Έντουαρντς έδωσε μια παράσταση και είχε 26 πόντους με 11/15 σουτ, ενώ ο ΛεΜπρόν πρόσθεσε 10 πόντους με 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Ο Τέιτουμ είχε 10 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά ο Αλβαράδο είχε 18 πόντους.

Πουέρτο Ρίκο - ΗΠΑ: Το ματς

Oι Αμερικανοί δεν μπορούσαν με τίποτα να ξεφύγουν στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Πορτορικανούς να έχουν προβάδισμα για αρκετά λεπτά. Ο Αλβαράδο με τρίποντο έκανε το 17-17, τρία λεπτά πριν το τέλος της πρ΄της περιόδου. Ο Φορντ έκανε το 25-17 για το Πουέρτο Ρίκο αναγκάζοντας τον Κερ να καλέσει timeout.

Ο Ντουράντ έδωσε προβάδισμα στις ΗΠΑ για το 29-31 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο KD με νέο τρίποντο έγραψε το 37-41 για τους Αμερικανούς που προσπαθήσουν να πάρουν διαφορά αλλά οι Πορτορικάνοι δεν τους άφηναν. Ο Ρομέρο κάρφωσε για το 41-44 στο 16'. Η Team USA πάτησε το γκάζι και έκανε το 43-57 χάρη σε κάρφωμα του ΛεΜπρόν. Οι Αμερικανοί πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 45-57.

Ο Αλβαράδο μείωσε σε 52-73, φτάνοντας στους 18 πόντους στο ματς. Η Team USA δεν αγχώθηκε ιδιαίτερα στη συνέχεια του δεκαλέπτου και ο Ντέιβις έκανε το 54-83 στο 28'.

Το ματς δεν γινόταν να γυρίσει, ο Έντουαρντς έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα με απίθανο κάρφωμα και οι ΗΠΑ επικράτησαν με 83-104 και ετοιμάζονται για τη φάση των 8.

Tα δεκάλεπτα: 25-20, 45-57, 59-87, 83-104

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Οι Αμερικανοί ξέφυγαν με 45-64 στο ημίχρονο και το ματς πήρε τον δρόμο του. Επιπλέον οι νικητές είχαν 30 ασίστ αντί 20 των ηττημένων.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Έντουαρντς ήταν πρώτος σκόρερ των Αμερικανών με 26 πόντους και 11/15 σουτ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Χάουαρντ είχε 9 αλλά με 3/14 σουτ και δεν βοηθησε την ομάδα του όσο θα ήθελε.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΉ ΤΟΥ: Ο Αλβαράδο είχε 18 πόντους, αλλά δεν γινόταν να σώσει την ομάδα του.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Εξαιρετικός ξανά ο ΛεΜπρόν με 10 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 8/9 δίποντα του Έντουαρντς.