Ολυμπιακοί Αγώνες, Σερβία-Νότιο Σουδάν 96-85: Ελλάς, Σερβία, συμμαχία!

Η Σερβία επικράτησε του Νότιου Σουδάν με 96-85 και προκρίθηκε στα προημιτελικά, στέλνοντας παράλληλα την Ελλάδα στις οκτώ καλύτερες ομάδες των Ολυμπιακών Αγώνων μπάσκετ 2024!

Η Ελλάδα περίμενε το δώρο των Σέρβων κόντρα στο Νότιο Σουδάν, ήτοι νίκη με 3+ πόντους κι εν τέλει η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς πάτησε το πόδι στο γκάζι στην τέταρτη περίοδο, επικρατώντας των Αφρικανών με 96-85.

Έτσι οι Σέρβοι προκρίθηκαν στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων ως δεύτεροι στο Group C όπου θα παίξουν με την Αυστραλία και παράλληλα πήραν μαζί τους την Ελλάδα που προκρίθηκε ως μία από τις δύο καλύτερες τρίτες των ομίλων και θα αντιμετωπίσει τη Γερμανία (12:00, 6/8).

Ο Μαριάλ Σαγιόκ έκανε το 78-74 για το αξιόμαχο Νότιο Σουδάν στο 33' ωστόσο η Σερβία πήρε μπροστά στο πιο κρίσιμο σημείο του ματς, έχτισε διψήφια διαφορά και έφτασε στη νίκη-πρόκριση με κορυφαιους τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (30π., 6/9 τρίπ., 8ασ.) και Νίκολα Γιόκιτς (22π., 13ριμπ., 4ασ.).

Σερβία-Νότιο Σουδάν: Το ματς

Οι δύο ομάδες βρήκαν από νωρίς ρυθμό στην επίθεση, με τον Φίλιπ Πετρούσεφ να ηγείται των Σέρβων στο πρώτο δεκάλεπτο που έκλεισε στο 23-22 για την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού σημείωσε οκτώ πόντους (3/3 δίπ., 2/2 βολ.) σε αυτό το διάστημα για τους Σέρβους που μοίρασαν οκτώ ασίστ για τρία λάθη απέναντι στο Νότιο Σουδάν που στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες των Κουόλ (6π.), Ομότ (5π.) και Τζόουνς (4π., 5ασ.).

Στη συνέχεια ο JT Θορ έδωσε το προβάδισμα στους Αφρικανούς κάνοντας το 23-25 ωστόσο η Σερβία απάντησε με σερί 11-0 για το 34-25 με το τρίποντο του Νίκολα Γιόβιτς. Σε κάθε περίπτωση, οι Νοτιοσουδανοί δεν επέτρεψαν στη δευτεραθλήτρια κόσμου να ξεφύγει στο σκορ και μείωσαν στο 47-44 του ημιχρόνου με μπροστάρη τον Κάρλικ Τζόουνς που έδωσε λύσεις στο σκοράρισμα και στη δημιουργία.

Το δίδυμο των Γιόκιτς (14π.) - Μπογκντάνοβιτς (12π.) κουβάλησε επιθετικά τη Σερβία στο πρώτο μέρος απέναντι στο Νότιο Σουδάν που επέμεινε στο μακρινό σουτ (7/17 τρίποντα) και πήρε δεύτερες ευκαιρίες με τα επιθετικά ριμπάουντ.

Ακολούθως ο Βάσα Μίτσιτς έκανε το 57-49 ωστόσο οι Αφρικανοί «έσβησαν» αμέσως τη διαφορά μειώνοντας σε 59-58 με τον Γκάμπριελ. Το ίδιο συνέβη μετά τα back-to-back τρίποντα του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, με τον Πίτερ Τζοκ να σκοράρει πίσω από τα 6.75 για το 65-63 στο 27'. Η τρίτη περίοδος έκλεισε το 72-67 για τη Σερβία απέναντι στο Νότιο Σουδάν που τα έπαιξε όλα για όλα!

Ο Μαριάλ Σαγιόκ σκόραρε ξανά για τρεις, κάνοντας το 78-74 όμως η Σερβία έκανε σερί 5-0 με το τρίποντο του Μίτσιτς και το καλάθι του Πετρούσεφ στον αιφνιδιασμό για το 83-74 στα 5:43 για το τέλος. Μάλιστα ο Μίτσιτς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 85-74 στο 35'. Τελικά η Σερβία κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε επικρατώντας με 96-85.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 47-44, 72-67, 96-85.