Ολυμπιακοί Αγώνες, Η τελική κατάταξη στο τουρνουά μπάσκετ

Οι παίκτες της Σερβίας πανηγυρίζουν.

Δείτε πως διαμορφώθηκε η τελική κατάταξη στο τουρνουά μπάσκετ στους Ολυμπιακούς Αγώνες, μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου από τις ΗΠΑ, στον τελικό απέναντι στη Γαλλία.

Το τουρνουά μπάσκετ στους Ολυμπιακούς Αγώνες ολοκληρώθηκε, με τις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής (98-87 τη Γαλλία), με την απίθανη εμφάνιση του Στεφ Κάρι, να κατακτούν το πέμπτο σερί χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο, μετά την επικράτηση κόντρα στη Γαλλία στο μεγάλο τελικό.

Η Εθνική ομάδα, μετά τον αποκλεισμό της από την τελική τετράδα, κατέκτησε την 8η θέση, αφού είχε χειρότερο συντελεστή πόντων από την άλλη καλύτερη τρίτη ομάδα των προημιτελικών, τη Βραζιλία.

Σε σχέση με το προηγούμενο τουρνουά, στο Τόκιο, η δυάδα της κορυφής έμεινε ίδια, ενώ το 2021 στην 3η θέση ήταν η Αυστραλία και στην 4η η Σλοβενία.