Ιταλία: Έρχεται σε εξαιρετική κατάσταση στο «Ακρόπολις»

Ιταλία

Η Ιταλία επικράτησε εύκολα της Κίνας του Σάσα Τζόρτζεβιτς με 79-61 και κατέκτησε την πρώτη θέση στο Trentino Cup, πριν έρθει στην Ελλάδα για το τουρνουά «Ακρόπολις» (8-10/8).

Η «Σκουάντρα Ατζούρα» δεν είχε δύσκολο έργο απέναντι στην Κίνα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, επικρατώντας εύκολα με 79-61. Μάλιστα, ο πρώην προπονητής του Παναθηναϊκού, αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία στους διαιτητές.

Ο 21χρονος Ματέο Σπανιόλο αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ των Ιταλών με 13 πόντους, αλλά και πολυτιμότερος παίκτης του τουρνουά.

Στον μικρό τελικό του τουρνουά του Τρέντο, η Τουρκία του Αταμάν επικράτησε εύκολα με 90-63 επί του Πράσινου Ακρωτηρίου.