Mundobasket 2023, Ακτή Ελεφαντοστού - Λίβανος 84-94: Άντεξε και πανηγύρισε για πρώτη φορά

Νίκος Καρφής
O Λίβανος

O Λίβανος επικράτησε της Ακτής Ελεφαντοστού με 94-84 και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο Mundobasket.

Από την πρώτη φάση μετέφερε τρεις ήττες ο Λίβανος στη δεύτερη φάση, ωστόσο έφτασε η ώρα να κάνει σεφτέ. Οι Λιβανέζοι επικράτησαν της Ακτής Ελεφαντοστού με 94-84 και πήγαν στο 1-3. Και οι Ιβοριανοί έχουν πλέον το ίδιο ρεκόρ.

Για τους νικητές ο Σαούντ είχε 28 πόντους με 7 ασίστ και Σπέλμαν είχε 25 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από την άλλη πλευρά 21 πόντους μέτρησε ο Νταλί και στους 15 σταμάτησε ο Ταπέ.

Πάτησε... γκάζι δυο φορές και άνοιξε λογαριασμό

Ο Λίβανος ήταν η καλύτερη ομάδα του πρώτου ημιχρόνου και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-55, με την Ακτή Ελεφαντοστού να έχουν προβλήματα στην άμυνα τους. Φυσικά ο Λίβανος βοηθήθηκε πολύ από το 8/15 τρίποντα και το 11/12 βολές που είχε στα πρώτα 20 λεπτά. Oι Ιβοριανοί μεταμορφώθηκαν στην τρίτη περίοδο και ισοφάρισαν με τον Νταλί στο 25' σε 58-58. Ο Λίβανος πήρε ξανά τα ηνία και σκόραρε για το 66-73 με τον Σπέλμαν. Ο Σοαύντ έκανε το 78-86, τρία λεπτά για το τέλος. Ο Μπα μείωσε σε 84-86, ενώ ο Χαϊντάρ έκανε το 84-92 στα 38 δευτερόλεπτα και τελείωσε την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-32, 41-55, 66-73, 84-94