Mundobasket 2023: Η τελική κατάταξη

Γιώργος Κούβαρης
Σρέντερ

Το Mundobasket 2023 ανήκει ήδη στο παρελθόν ενώ μετά τον τελικό διαμορφώθηκε και η τελική κατάταξη της διοργάνωσης.

H Γερμανία του Ντένις Σρέντερ, του Ντάνιελ Τάις, των αδερφών Βάγκνερ, του Αντρέας Ομπστ, του Μπόνγκα είναι η νέα Παγκόσμια Πρωταθλήτρια!

Στον τελικό με τη Σερβία ήταν η μεγάλη νικήτρια κερδίζοντας την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς με 83-77 με αποτέλεσμα να «σκαρφαλώσει» στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Στην δεύτερη θέση και στο ασημένιο περιορίστηκαν οι Σέρβοι οι οποίοι ωστόσο είχαν την ευκαιρία στον τελικό την οποία και... κλώτσησαν μακριά για το 3ο χρυσό της ιστορίας τους. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Καναδάς καθώς σ' ένα ματς πραγματικό... έπος επικράτησε των ΗΠΑ στην παράταση.

Δείτε την τελική κατάταξη, τις ομάδες που εξασφάλισαν την απευθείας συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες, τις ομάδες που θα βρεθούν στα Προολυμπιακά τουρνουά όπως επίσης και ποιες ομάδες ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στη διοργάνωση με άδεια τα χέρια.

Το Mundobasket 2023 είναι στο Gazzetta.gr

Το Mundobasket 2023 και όλη η δράση από το μεγάλο μπασκετικό γεγονός με την εγκυρότητα του Gazzetta.gr! Αγωνιστικά νέα από την Εθνική Μπάσκετ και όλες τις ομάδες, πρόγραμμα και αποτελέσματα αγώνων σε συνεχή ροή ειδήσεων για να μη χάσετε στιγμή από τα όσα συμβαίνουν στο Mundobasket 2023!