Γεωργία - Λετονία 55-83: Μπήκε «αεράτη» στη... μάχη της πρόκρισης

Ο Στράουτινς με την εθνική Λετονίας
Η Λετονία δεν αντιμετώπισε κάποια ιδιαίτερη δυσκολία και επικράτησε με 83-55 της Γεωργίας στο πρώτο ματς της για το προολυμπιακό.

Η Λετονία μπορεί να ήταν τυπικά φιλοξενούμενη, ωστόσο στο πρώτο της ματς στο προολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ 2024 στη... Ρίγα κατάφερε να επιβληθεί με άνεση της Γεωργίας, επικρατώντας με 83-55.

Γεωργία – Λετονία: Το ματς

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης, η Λετονία κατάφερε να πάρει το πάνω χέρι στον ρυθμό του ματς και ήδη στο 5:33 πριν το τέλος της περιόδου βρισκόταν στο 10-4. Η Γεωργία φαινόταν ότι το μόνο που μπορούσε να κάνει ήταν να διατηρηθεί σε μία μικρή απόσταση, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 17-13 υπέρ της ομάδας του Λούκα Μπάνκι.

Στην δεύτερη περίοδο η Λετονία μπήκε ακόμα πιο δυνατά και άρχισε να ανοίγει ακόμη περισσότερο την απόσταση από τη Γεωργία, με το σκορ στα 5 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου να είναι στο 31-19. Οι παίκτες του Τζίκιτς δεν μπορούσαν να διατηρήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων και οι δύο πλευρές πήγαν στα αποδυτήρια με τον πίνακα να δείχνει 68-47.

Με την επιστροφή των δύο χωρών στο παρκέ για το δεύτερο μισό, η εικόνα του αγώνα δεν φάνηκε να αλλάζει ιδιαίτερα. Η Λετονία στο 5:00 ήταν στο +20 με 51-31 και κάπως έτσι η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ 58-41.

Με τον Σενγκέλια να έχει μείνει στον πάγκο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, το ματς μπήκε στο τελευταίο του δεκάλεπτο, το οποίο έμοιαζε να έχει περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Λετονία δεν επαναπαύθηκε και έφτασε στην εύκολη νίκη με 83-55.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 24-45, 41-58, 55-83

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Επέβαλλε από πολύ νωρίς τον ρυθμό της και δεν επαναπαύτηκε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Άρτουρς Στρότινς που ολοκλήρωσε το ματς με 18 πόντους (2/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα και 4/4 βολές) ενώ παράλληλα μάζεψε 3 ριμπάουντ σε 18:17 λεπτά εντός παρκέ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Μάρεκς Μέγιερις με 11 πόντους και ο Ρόλαντς Σμιτς με 10.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Αλεξάντερ Μαμουκελασβίλι που τελείωσε με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 29:50 λεπτά συμμετοχής.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Τζο Τόμασον που είχε μόλις 4 πόντους και ισάριθμες ασίστ σε 30:02 λεπτά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 41% της Λετονίας από τα τρίποντα (12/29), την ίδια ώρα που η Γεωργία είχε 25% (4/16).

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΤΟΥΣ: Η Λετονία αντιμετωπίζει τις Φιλιππίνες την Τετάρτη (3/7, 19:00) ενώ η Γεωργία τα βάζει με την Ασιατική ομάδα την Πέμπτη (4/7, 19:00).

Τα στατιστικά της Λετονίας

Τα στατιστικά της Γεωργίας

@Photo credits: fiba.basketball

Ευχόμαστε στην Εθνική Ομάδα Μπάσκετ να σας δούμε στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.
Έχετε όλη μας την ενέργεια, καλή επιτυχία!