Σλοβενία - Κροατία: Τρομερή παράσταση από Ντόντσιτς και Σάριτς που έκαναν και οι δύο triple double

Ο Λούκα Ντόντσιτς με τη φανέλα της Σλοβενίας
Τόσο ο Λούκα Ντόντσιτς όσο και ο Ντάριο Σάριτς κατάφεραν να γίνουν καθοριστικοί στο παιχνίδι των χωρών τους και σημείωσαν και οι δύο triple double.

Η Κροατία κατάφερε να επιβληθεί της Σλοβενίας με αρκετά μεγάλη άνεση στο ντέρμπι του Group A στο προολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ 2024, επικρατώντας με σκορ 108-92.

Όσοι παρακολούθησαν την αναμέτρηση, παρά τη μεγάλη απόσταση του σκορ ανάμεσα στις δύο χώρες, είχαν την ευκαιρία να δουν τόσο τον Ντάριο Σάριτς όσο και τον Λούκα Ντόντσιτς να σημειώνουν triple double!

Πιο συγκεκριμένα, ο Σλοβένος σταρ των Ντάλας Μάβερικς, παρά τους πόνους μπόρεσε να ολοκληρώσει το παιχνίδι έχοντας συνολικά από 26 πόντους (8/14 δίποντα και 10/11 ασίστ) χωρίς να έχει εύστοχο τρίποντο ενώ είχε επίσης 11 ριμπάουντ και μοίρασε 10 ασίστ σε 36:56 λεπτά συμμετοχής.

Από την άλλη πλευρά, ο Κροάτης φοόργουορντ, στο τέλος του ματς είχε 19 πόντους (7/10 δίποντα και 5/7 βολές) ενώ παράλληλα μάζεψε 10 ριμπάουντ και μοίρασε ισάριθμες ασίστ σε 32:16 λεπτά εντός παρκέ.

@Photo credits: fiba.basketball

Ευχόμαστε στην Εθνική Ομάδα Μπάσκετ να σας δούμε στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.
Έχετε όλη μας την ενέργεια, καλή επιτυχία!