Λετονία - Φιλιππίνες 80-89: Σούπερ Μπραουνλί και εμφατικό... μπάσιμο για την πρόκριση

Ο Μπραουνλί στο Λετονία-Φιλιππίνες
Οι Φιλιππίνες υπέταξαν τη Λετονία μέσα στο «σπίτι» τους επικρατώντας με 89-80 και παρά το γεγονός ότι η διαφορά μειώθηκε στο τέλος, πήραν ένα εμφατικό διπλό.

Η Λετονία υποδέχτηκε στο προολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ της Ρίγα τις Φιλιππίνες και παρά το πλεονέκτημα της έδρας, η χώρα της Ασίας έμοιαζα να κάνει ό,τι θέλει μέσα στο παρκέ και πήρε μία μεγάλη νίκη με σκορ 89-80.

Κορυφαίος παίκτης για τους νικητές ήταν ο Τζάστιν Μπραουνλί που ολοκλήρωσε το ματς με 26 πόντους ενώ παράλληλα μοίρασε 9 ασίστ και μάζεψε ισάριθμα ριμπάουντ.

Λετονία – Φιλιππίνες: Το ματς

Οι Φιλιππίνες μπήκαν αρκετά δυνατά στο παιχνίδι και γρήγορα επέβαλλαν τον ρυθμό τους, φτάνοντας στα πρώτα 5 λεπτά να είναι στο 16-9 αντί των γηπεδούχων. Μάλιστα, ήταν τέτοια η εικόνα τους όπου τελείωσαν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα double score, 32-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Λετονία εξακολουθούσε να μη μπορεί να βρει τρόπο αντίδρασης και οι Φιλιππίνες μπόρεσαν να δημιουργήσουν μία απόσταση ασφαλείας, η οποία στο 5:19 ήταν στους 13 πόντους (39-26). Κατά αυτόν τον τρόπο, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας το 54-38 υπέρ τους.

Στο δεύτερο μισό, οι παίκτες της ασιατικής ομάδας συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Στο 5:37 έκαναν το 67-48 ενώ η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον πίνακα του σκορ να γράφει 77-56.

Με τον αγώνα να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο, δεν υπήρξε κάποια αλλαγή ως προς τις ισορροπίες. Στο 4:52 οι φιλοξενούμενοι ήταν στο +10 (79-69) και τελικά οι Φιλιππίνες κατάφεραν να πανηγυρίσουν μία μεγάλη νίκη με σκορ 89-80.

Τα δεκάλεπτα: 16-32, 38-54, 56-77, 80-89

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ακόμα και στα τελευταία λεπτά, είχε τη ψυχραιμία να διατηρήσει την απόσταση ασφαλείας από τη Λετονία.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Τζχάστιν Μπραουνλί που ολοκλήρωσε το ματς έχοντας από 26 πόντους (5/12 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 7/7 βολές) ενώ μοίρασε 9 ασίστ και μάζεψε επίσης 9 ριμπάουντ σε 37:12 λεπτά.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Κάι Σότο των 18 πόντων και 8 ριμπάουντ αλλά και ο Ντουάιτ Ράμος με 12 πόντους.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ροντιόνς Κούρουκς που στο τέλος του αγώνα είχε 18 πόντους (6/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 3/3 βολές) ενώ είχε επίσης από 7 ριμάουντ και 2 ασίστ σε 27:25 λεπτά συμμετοχής.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Ρίτσαρντς Λόματζ που είχε 6 πόντους σε 20:21 λεπτά εντός παρκέ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το σχεδόν διπλάσιο ποσοστό στα τρίποντα των νικητών που εκτελούσαν με 45% (9/10) αντί του 24% των γηπεδούχων με 10/42! Επίσης η μηδενικές αλλαγές στα «ηνία» του σκορ.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΤΟΥΣ: Οι Φιλιππίνες αντιμετωπίζουν τη Γεωργία την Πέμτπη (4/7, 15:30).

Τα στατιστικά των Φιλιππίνων

Τα στατιστικά της Λετονίας

@Photo credits: fiba.basketball

Ευχόμαστε στην Εθνική Ομάδα Μπάσκετ να σας δούμε στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.
Έχετε όλη μας την ενέργεια, καλή επιτυχία!