Λοκομοτίβ - Ζενίτ 79-106: Επιβλητικό «διπλό» στο Κουμπάν

Ευαγγελος Στελλάκης

Η Ζενίτ νίκησε άνετα εκτός έδρας με σκορ 79-106 την Λοκομοτίβ Κουμπάν, συλλέγοντας το δεύτερο ροζ φύλλο της στην VTB League έπειτα από τρία ματς.

Μόνο στην πρώτη περίοδο αντιστάθηκε η Λοκομοτίβ στην Ζενίτ. Έκτοτε, οι παίκτες του Πασκουάλ κεφαλαιοποίησαν την ανωτερότητα τους, καθαρίζοντας άνετα την υπόθεση νίκη. Ένα επί μέρους 20-3 στο τέλος της β' περιόδου αποδείχθηκε καθοριστικό στην οικονομία του ματς.

Ο Ιγκόρ Βολχίν πέτυχε 21 πόντους με 7/10 σουτ εντός πεδιάς σε 19 λεπτά συμμετοχής κι ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης. Τον επιθετικό πλουλαρισμό της Ζενίτ συνέθεσαν οι Λόιντ, Ζαχάροφ, Πονίτκα και Μίκι με 12 πόντους έκαστος.

Για τους γηπεδούχους, η τετράδα των ΜακΚόλουμ (18π), Μότλεϊ (17π), Κιντ (15π) και Ιλνίτσκι (15π) ξεχώρισε όμως δεν φάνηκε αρκετή για το... κάτι παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 29-28, 45-56, 67-81, 79-106