Ολυμπιακός: Επιβλητικά στον 2ο γύρο του Champions League, ανησυχία για Τζούριτς

Ο Ολυμπιακός νίκησε ξανά με 3-0 τη Στρούμιτσα για την πρόκριση στον 2ο γύρο του Champions League, όμως ο αγώνας στο «Μ. Μερκούρη» σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό τού Μίταρ Τζούριτς, που αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Πύρρειο νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός απέναντι στη Στρούμνιτσα στον επαναληπτικό αγώνα του 1ου γύρου στο Champions League στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν την ομάδα από τη Βόρεια Μακεδονία με 3-0 (25-19, 25-17, 25-21) κι εξασφάλισαν την πρόκριση στον 2ο γύρο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Όμως η άνετη πρόκριση για τον Ολυμπιακό επισκιάστηκε από τον τραυματισμό τού Μίταρ Τζούριτς στον δεξιό αστράγαλο στη διάρκεια του 2ου σετ.

Ο Ολυμπιακός έχοντας νικήσει με 3-0 και στο πρώτο παιχνίδι στην έδρα της Στρούμιτσα, δεν είχε προβλήματα να πετύχει το ίδιο σκορ και στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι του στη σεζόν.

Τώρα περιμένουν να μάθουν τον επόμενο αντίπαλό τους, η Μπενφίκα φιλοξενεί τη Λας Πάλμας το βράδυ της Τετάρτης (25/9, 22:00) στη Λισαβόνα, με την ισπανική ομάδα να έχει επικρατήσει με 3-1 στην έδρας της.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς, παίρνοντας προβάδισμα 4-1 και 6-3. Η Στρούμιτσα μείωσε (7-6), όμως με άσσο του Τζούριτς, ο Ολυμπιακός έφτασε και πάλι στο +3 (12-9), διατήρησε σταθερά το προβάδισμα (18-15, 23-19) για να φθάσει στο 25-19, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν 63% αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-4, 10-6, έφθαασε στο +6 (14-8), με τον Πέριν να καρφώνει δυνατά, για το +7 και το 18-11 και με πόντι από τον Παγένκ έκλεισε το σετ με 25-17, εξασφαλίζοντας και την πρόκριση.

Στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχοι μετά το 17-16, ανέβασαν ξανά ρυθμό, η διαφορά ανέβηκε στο 20-16, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο 20-19, όμως οι παίκτες του Ολυμπιακού καθάρισαν και το 3ο σετ με 25-21.
Τα σετ (3-0): 25-19, 25-17, 25-21

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Στρούμιτσα από 1 άσσους, 32 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Ολυμπιακός ONEX (Αντρέα Γκαρντίνι): Παγένκ 7 (4/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χασμπάλα 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέριν 5 (5/8 επ., 50% υπ. - 40% άριστες), Ατανασίεβιτς 19 (13/24 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Δαλακούρας 12 (11/17 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. - 59% άριστες), Τζούριτς 3 (2/3 επ., 1 άσος) / Κωνσταντινίδης (λ., 50% υπ. - 33% άριστες), Τζέλβε 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Κωστόπουλος 3 (3/5 επ., 56% υπ. – 33% άριστες), Παπαγγελόπουλος 2 (2/2 επ.)

Στρούμιτσα (Κίριλ Ρίκλιεφ): Ιλιεφ 12 (12/26 επ., 33% υπ. – 33% άριστες), Ρίχλιεφ, Ματζούνκοφ 5 (4/6 επ., 1 άσσος), Βολκόφ 9 (7/16 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ. - 27% άριστες), Νάκοφ 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Βλ. Μίλεφ 9 (6/18 επ., 3 μπλοκ) / Ανγκελόφσκι (λ., 60% υπ. – 56% άριστες), Γ. Μίλεφ, Αράποφ (λ.), Κ. Ιλιεφ.

Ο τεχνικός των «ερυθρόλευκων», Αντρέα Γκαρντίνι δήλωσε στην ιστοσελίδα του συλλόγου: «Μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος, διότι είχαμε προβλήματα, προβλήματα τραυματισμών. Είναι πολύ περίεργη η κατάσταση, αλλά είμαι πολύ χαρούμενος για το πώς αντέδρασε η ομάδα, όλοι οι παίκτες αντέδρασαν και ανταποκρίθηκαν στον αγωνιστικό χώρο. Πρέπει να ξεκουραστούμε».

Από την πλευρά του ο Ανέστης Δαλακούρας, είπε: «Μια πολύ καλή νίκη για την ομάδα μας, εξασφαλίσαμε την πρόκριση και έχουμε μια πολύ δύσκολη συνέχεια. Όσον αφορά στον αγώνα, ήταν δύσκολο, γιατί είχαμε πολλές ελλείψεις, κάποιοι παίκτες έπρεπε να ξεκουραστούν, είχαμε προβλήματα τραυματισμών. Δείξαμε, όμως, ότι όσοι παίκτες είναι στον πάγκο, μπορούν να βοηθήσουν ανά πάσα στιγμή. Νομίζω, αυτό είναι και το πιο σημαντικό της ημέρας. Συνεχίζουμε, εύχομαι να επιστρέψουν όλοι για τη δύσκολη συνέχεια».

@Photo credits: eurokinissi, Klodian Lato