Σέλτικ - Μέδεργουελ 6-0: Φιέστα με εξάρα και πρώτο σκόρερ τον Γιακουμάκη (vid)

Η Σέλτικ στο ματς - φιέστα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος συνέτριψε με 6-0 τη Μάδεργουελ. Σκόραρε δύο φορές και βγήκε πρώτος σκόρερ ο Γιώργος Γιακουμάκης!

Πάρτι στο κατάμεστο «Σέλτικ Πάρκ» με... καλεσμένη τη Μάδεργουελ έστησε η πρωταθλήτρια Σέλτικ, η οποία επικράτησε άνετα με 6-0 και σήκωσε το 52o πρωτάθλημα της ιστορίας της. Ο Γιώργος Γιακουμάκης σκόραρε δύο φορές και βγήκε πρώτος σκόρερ στην Premiership Σκωτίας με 13 γκολ, όσα έχει και ο Ρίγκας Σάρλς Κούκ της Ρος Κάουντι. Δεύτερη διαδοχική χρονιά που ο διεθνής φορ βγαίνει πρώτος σκόρερ. Πέρυσι τα 29 γκολ του στην Eredivisie δεν ήταν αρκετά για να σωθεί η Φένλο και φέτος με 13 τέρματα σε 20 ματς και περίπου 1.000 αγωνιστικά λεπτά πήρε τίτλο!

Οι «Κέλτες» στο 21' άνοιξαν το σκορ με τον Φουρουγιάσι, ο Τέρνμπουλ έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του στο 40', ο Φουρουγιάσι σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 44ο λεπτό, ο Ζότα σκόραρε στo 59', ο Γιακουμάκης σκόραρε με εντυπωσιακό «ψαλίδι» στο 68' και στο 90+1' διαμόρφωσε το τελικό 6-0 και βγήκε πρώτος σκόρερ μέσα στη σεζόν!