Βέλγιο: Η Σταντάρ του Αλεξανδρόπουλου νίκησε την Μπριζ του Τζόλη

Βασίλης Μπαλατσός
Τζολης

Η Σταντάρ Λιέγης του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου νίκησε την Μπριζ του Χρήστου Τζόλη για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Βελγίου με 1-0.

Με νίκη συνδύασε το ντεμπούτο του στη Σταντάρ Λιέγης ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος. Πέντε ημέρες μετά τη «μετακόμιση» του στο Βέλγιο ο Έλληνας χαφ πήρε χρόνο συμμετοχής στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Μπιζ, στην οποία οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 1-0.

Για τους φιλοξενούμενους ο Χρήστος Τζόλης ήταν στη βασική ενδεκάδα και αγωνίστηκε για 73 λεπτά, ενώ ο Αλεξανδρόπουλος πέρασε ως αλλαγή στο 77'. Το ματς έκρινε το γκολ του Μπουλάτ στο 64ο λεπτό.

Μετά από δυο αγωνιστικές η Σταντάρ είναι στην 6η θέση με τέσσερις βαθμούς, ενώ η Μπριζ είναι 11η με έναν πόντο.