Copa Africa: Η Νότια Αφρική «διέλυσε» με 4-0 τη Ναμίμπια

south_africa

Η Νότια Αφρική επικράτησε με το εμφατικό 4-0 της Ναμίμπια και ανέβηκε στη 2η θέση του 5ου Ομίλου του Copa Africa.

Η Νότια Αφρική «διέλυσε» με 4-0 τη Ναμίμπια και κάπως έτσι, ανέβηκε στη 2η θέση του 5ου Ομίλου του Copa Africa.

Η ομάδα του Χιούγκο Μπράος μπήκε δυναμικά από την αρχή του αγώνα και κατάφερε να ανοίξει το σκορ 14', με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πέρσι Τάου. Τη «σκυτάλη» στο σκοράρισμα πήρε ο Τέμπα Ζβάνε, ο οποίος με «ντοπιέτα» (25', 40') έκανε το 3-0 και έδωσε ισχυρό προβάδισμα στην ομάδα του πριν πάει στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, η Νότια Αφρική εξακολούθησε να έχει τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας στα πόδια της και έφτασε και σε τέταρτο τέρμα στο 75ο λεπτό, με σκόρερ αυτή τη φορά τον Δαπέλο Μασέκο, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-0.