Βελάνας: Σκόραρε στη νίκη της Τσβόλε επί της Εξέλσιορ του Λάμπρου (vid)

Βασίλης Μπαλατσός
ελλαδα

Ο Οδυσσέας Βελάνας βρήκε δίχτυα στην εντός έδρας νίκη της Τσβόλε επί της Εξέλσιορ του βασικού Λάζαρου Λάμπρου με 2-1. Έπαιξε για τους γηπεδούχους και ο Απόστολος Βέλλιος.

Επιστροφή στο σκοράρισμα για τον Οδυσσέα Βελάνα μετά από 2,5 μήνες. Στο 66ο λεπτό της εντός έδρας αναμέτρησης της Τσβόλε με την Εξέλσιορ ο 25χρονος Έλληνας Ολλανδοθρεμμένος μεσοεπιθετικός έφυγε στον χώρο, πάτησε περιοχή από διαγώνια θέση και με δυνατό σουτ έκανε το 2-0.

Για την ιστορία η Τσβόλε πήρε τη νίκη με 2-1. Για τους γηπεδούχους ο Βελάνας ήταν βασικός και αναντικατάστατος και ο Βέλλιος ήρθε από τον πάγκο στο 83', ενώ για τους φιλοξενούμενος ήταν στην αρχική ενδεκάδα και αγωνίστηκε για 79 λεπτά ο Λάζαρος Λάμπρου.

Ο Βελάνας σε 26 εμφανίσεις του στην τρέχουσα Eredivisie μετράει τέσσερα γκολ και πέντε ασίστ.