Euro 2024, Τουρκία: Στ' αποδυτήρια της ομάδας ο Ερντογάν μετά τον προημιτελικό με την Ολλανδία

erdogan_netherlands_turkey_getty
Στ' αποδυτήρια της εθνικής Τουρκίας βρέθηκε ο Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν, μετά το τέλος του προημιτελικού με την Ολλανδία και τον αποκλεισμό της από τη συνέχεια του Euro 2024.

Το βράδυ του Σαββάτου (6/7) η Τουρκία αντιμετώπισε την Ολλανδία για τη φάση των "8" του Euro 2024, με τον Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν να βρίσκεται στις κερκίδες για να παρακολουθήσει την προσπάθεια της εθνικής ομάδας της χώρας τους.

Αν και προηγήθηκαν στο σκορ με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Σαμέτ Ακαϊντίν, οι Τούρκοι μέσα σε έξι λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο είδαν την Ολλανδία ν' ανατρέπει το σκορ. Το γκολ του Ντε Φράι και το αυτογκόλ του Μιλντίρ διαμόρφωσαν το 2-1, σκορ το οποίο παρέμεινε έως το τέλος του ματς και έδωσε το τελευταίο εισιτήριο για τα ημιτελικά στους «οράνιε».

Μετά το τέλος του ματς ο Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν κατέβηκε στ' αποδυτήρια της Τουρκίας για να συγχαρεί τους παίκτες και τον προπονητή Βιντσέντζο Μοντέλα για την πορεία τους στο Euro.