Ισπανία - Γαλλία, Video: Ανατροπή - εξπρές με ιστορική γκολάρα Γιαμάλ και Όλμο

Γιαμάλ γκολ - EURO 2024
H Ισπανία έκανε ανατροπή στον ημιτελικό του EURO 2024 κόντρα στη Γαλλία με δυο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά. Νεότερος σκόρερ στην ιστορία της διοργάνωσης ο Λαμίν Γιαμάλ.

Η Γαλλία δεν πρόλαβε να χαρεί το προβάδισμα της στον ημιτελικό με την Ισπανία για το EURO 2024. Η Φούρια Ρόχα έκανε την ανατροπή 16 λεπτά μετά το γκολ του Κόλο Μουανί με δυο τέρματα μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών!

Στο 21ο λεπτό ο Λαμίν Γιαμάλ με τρομερό σουτ εκτός περιοχής τίναξε τα δίχτυα του Μενιάν και ισοφάρισε σε 1-1. Το wonderkid της Μπαρτσελόνα έγινε ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία του EURO, σε ηλικία 16 ετών και 362 ημερών.

Οι Ισπανοί ολοκλήρωσαν την ανατροπή τους στο 25'. Τρομερή ενέργεια του Ολμο, απίθανο κοντρόλ, έκανε το σουτ η μπάλα βρήκε στον Κουντέ και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1. Σύμφωνα με την UEFA το γκολ χρεώθηκε σε πρώτο χρόνο ως αυτογκόλ του αμυντικού της Μπάρτσα και σε δεύτερο πιστώθηκε στον μεσοεπιθετικό της Λειψίας.