Μπριζ-Φιορεντίνα 1-1: Tα highlights του αγώνα (vid)

Η Φιορεντίνα απέσπασε 1-1 από την Μπριζ στο Βέλγιο και πήρε το «εισιτήριο» για τον τελικό του Conference League που θα διεξαχθεί στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Το «εισιτήριο» για τον τελικό του Conference League πήρε απόψε (8/5) η Φιορεντίνα, μετά το 1-1 που απέσπασε στο Βέλγιο από την Μπριζ και σε συνάρτηση το 3-2 που κέρδισε πριν από μερικές ημέρες στην Ιταλία και στον πρώτο ημιτελικό του ζευγαριού.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 20΄με τον Ντε Κάιπερ που «ισοφάρισε» τη σειρά και μετά υπήρξαν αρκετές εκατέρωθεν ευκαιρίες κυρίως από τους «βιόλα», που μεταξύ άλλων «μέτρησαν» τρία δοκάρια (Κουαμέ 35', 75' και Μπιράγκι 74').

Τελικά ισοφάρισαν στο 85' με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπελτράν, ενώ στις καθυστερήσεις η Μπριζ βρέθηκε μια ανάσα από το γκολ που θα έστελνε το ζευγάρι στην παράταση, όμως ο Τερατσάνο είπε «όχι» στον Βανάκεν.