Νίκησε τον Διαγόρα Ραχών Ικαρίας με 14-0 και πέρασε στην επόμενη φάση η Κηφισιά

Κηφισιά

Σαρωτική η Κηφισιά στο πρώτο της επίσημο παιχνίδι. Η ομάδα του Σεμπάστιαν Λέτο επικράτησε για το Κύπελλο του Διαγόρα Ραχών Ικαρίας με 14-0 στον Ταύρο και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Προκρίσεις για Καβάλα, ΑΕΛ.

Με ένα από τα μεγαλύτερα σκορ που έχουμε δει στο ελληνικό ποδόσφαιρο, η Κηφισιά κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Η ομάδα του Σεμπάστιαν Λέτο όχι μόνο δεν συνάντησε κάποιο πρόβλημα απέναντι στον Διαγόρα Ραχών Ικαρίας αλλά επικρατώντας με 14-0 μέσα στον Ταύρο έγραψε την δική της ιστορία.

Φυσικά ανάλυση αγώνα δεν μπορεί να γίνει, καθώς όπως φαίνεται και από το σκορ η διαφορά των δύο ομάδων δεν ήταν μεγάλη, αλλά τεράστια. Οι φιλοξενούμενοι με τον Μάναλη να είναι ασταμάτητος πετυχαίνοντας 4 γκολ, προηγήθηκαν με 0-4 στο 15' (2΄, 6΄, 13΄, 15΄τα γκολ του), ενώ στο 17' με τον Μουζουλουξή έκαναν το 0-5. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 0-8 με γκολ των Μίλερ (27',32') και Ρότσα στο 42'. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Παντελίδης(47', 58'), Σόουζα (51'), Μίλερ (53'), Ζόνιος (57') και Κυριόπουλος (68') ανέβασαν και άλλο τον δείκτη του σκορ με το 0-14 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Πρόκριση στην παράταση για Παναχαϊκή, στα πέναλτι ο Διαγόρας, άνετα η ΑΕΛ και Καβάλα

Στο Βόλο ο τοπικός Ολυμπιακός και η Παναχαϊκή έλυσαν τις διαφορές τους στην παράταση, με τους Πατρινούς να παίρνουν την πρόκριση επικρατώντας με 4-1. Η Καβάλα από την πλευρά της νίκησε με 4-2 εκτός έδρας την Δόξα Βώλακα, η ΑΕΛ επικράτησε εκτός έδρας της Θύελλας Κατσικάς με 3-0, ενώ μεγάλο ντέρμπι ήταν το Κόρινθος-Διαγόρας, με τις δύο ομάδες να μην σκοράρουν σε κανονική διάρκεια και παράταση και να περνάνε οι Ροδίτες επικρατώντας με 5-4 στα πέναλτι.