Δύο γκολ στις καθυστερήσεις και πρόκριση για Πανιώνιο μέσα στην Κομοτηνή, αποκλείστηκε στα πέναλτι ο Ηρακλής

Πανιώνιος

Με δύο τέρματα που πέτυχε στις καθυστερήσεις, ο Πανιώνιος επικράτησε με 2-0 του Πανθρακικού στην Κομοτηνή και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Η Παναχαϊκή το ντέρμπι της Πελοποννήσου, άνετη πρόκριση για ΠΑΣ Γιάννινα. Αποκλείστηκε στα πέναλτι ο Ηρακλής. Την Τρίτη η κλήρωση της 4ης φάσης.

Την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου πήρε ο Πανιώνιος. Η ομάδα του Αντώνη Νικοπολίδη επικράτησε με 2-0 του Πανθρακικού στην Κομοτηνή και συνεχίζει στην συγκεκριμένη διοργάνωση. Ο αγώνας ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον έλεγχο, αλλά να μην μπορούν να σκοράρουν.

Στις καθυστερήσεις ωστόσο οι «κυανέρυθροι» όχι απλά σκόραραν αλλά το έκαναν δύο φορές παίρνοντας την πρόκριση. Η αρχή έγινε στο 90+2’ με τον Γροντή να εκτελεί το φάουλ και τον Πάτσι από κοντά να κάνει το 0-1. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γεμιστός άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Κολοβό και από κοντά διαμόρφωσε το 0-2 σφραγίζοντας την πρόκριση του Πανιωνίου.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Γ. Μαραντάς): Παϊτέρης, Γκρατσίερ (68’ Κωσταρέλης), Λαρέα, Νόνης, Γκουτσίδης, Μουμίν (84’ Κωστόπουλος), Ρουμπιές, Πεχλιβανόπουλος, Σαραντίδης, Βάσκος, Καραγιάννης

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Α. Νικοπολίδης): Γιαννακόπουλος, Αυλωνίτης, Πότσι, Χριστόπουλος, Μπούσης, Τσόρνομαζ (87’ Γροντής), Γκίνη (87’ Ενγκουέμ), Κολοβός, Νοικοκυράκης, Βενάρδος, Φελίσιο (72’ Γεμιστός)

Με γκολάρα Πλατέλλα η πρόκριση για τη Νέα Ιωνία

Όσον αφορά τα υπόλοιπα παιχνίδια, στη Νέα Ιωανία η τοπική ομάδα υποδέχθηκε την Αναγέννηση Άρτας και επικρατώντας με 1-0 πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση. Μια νίκη που ήρθε με γκολάρα του Βαγγέλη Πλατέλλα που με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Άνετη 7άρα ο ΠΑΣ Γιάννινα

Ο ΠΑΣ Γιάννινα συνάντησε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στην ΑΕ Ερμιονίδας επικρατώντας εκτός έδρας με 7-0. Οι Ηπειρώτες ήταν ανώτεροι, το έδειξαν με τον καλύτερο τρόπο στο γήπεδο και πήραν με άνεση την πρόκριση στην 4η φάση του Κυπέλλου. Τα τέρματα για τους «κυανόλευκους» πέτυχαν από 2 οι Σέποβιτς, Τζίνο και από 1 οι Σόρια, Νικολιάς και Χάινριχ.

Ντέρμπι και νίκη στην παράταση για Παναχαϊκή

Στο ντέρμπι της Πελοποννήσου ανάμεσα στην Παναχαϊκή και την Καλαμάτα, οι δύο ομάδες έμειναν στο μηδέν στην κανονική διάρκεια και έτσι όλα κρίθηκαν στην παράταση. Εκεί οι Πατρινοί με τον Ζέκοφ στο 109’ σκόραραν και πήραν την πρόκριση για την 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το Αιγάλεω άφησε εκτός τον Ηρακλή στα πέναλτι

Στην τρίτη φάση σταμάτησε η πορεία του Ηρακλή στο Κύπελλο Ελλάδας. Ο Γηραιός έμεινε στο 1-1 με το Αιγάλεω στην Αθήνα και στη διαδικασία των πέναλτι οι γηπεδούχοι νίκησαν με 4-3 και πήραν την πρόκριση. Το Σίτι προηγήθηκε στο 10' με τον Νταβιώτη και στο 23' ο Τσιριγώτης ισοφάρισε για την ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου. Mοιραίοι για τους Θεσσαλονικείς ο Μπερτόγλιο που νικήθηκε από τον Κυρίτση και ο Κιβρακίδης που σημάδεψε το δοκάρι.