ΑΕΖ - ΠΑΕΕΚ 4-2: Ανατροπή και στους «8» η ομάδα του Λιάσου Λουκά

παεεεεκ αεζ
Η ΑΕ Ζακακίου έκανε την ανατροπή και κατάφερε να κλείσει μία θέση για τους «8» του Κυπέλλου Κύπρου, επικρατώντας με 3-2 επί της ΠΑΕΕΚ (18/1).

Βροχή γκολ στο στάδιο της Αμμοχώστου, με την ΑΕΖ να επικρατεί με 4-2 της ΠΑΕΕΚ, «κλειδώνοντας» την παρουσία της στους «8» του Κυπέλλου Κύπρου.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 10ο λεπτό, με τον Ηλία Χρυσοστόμου να κάνει το 0-1.

Η ομάδα του Ζακακίου δεν κατάφερε να απαντήσει άμεσα, αλλά τελικά έφτασε στην ισοφάριση στο 24ο λεπτό με σκόρερ τον Ζαϊρ Κάστρο.

Οι δύο αντίπαλοι αποσύρθηκαν για τα αποδυτήρια στην ανάπαυλα με όλα τα ενδεχόμενα να είναι ανοιχτά.

Στο δεύτερο 45λεπτό, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς, κάνοντας τελικά την ανατροπή. Ο Σλόγκαρ βρήκε δίχτυα για το 2-1 στο 64', ωστόσο στο 76' ο Συρεγγέλας έφερε και πάλι το ματς στα ίσα κάνοντας το 2-2.

Τίποτα δεν είχε τελειώσει και τότε ο Κάστρο σκόραρε για δεύτερη φορά (3-2) αναπτερώνοντας το ηθικό της ομάδας του Λιάσου Λουκά.

Λίγα λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα (90+8'), ο Σλόγκαρ έγραψε το τελικό 4-2, στέλνοντας την ΑΕ Ζακακίου στους «8» του Κυπέλλου.

@Photo credits: SAVVIDES PRESS SPORTS PHOTOGRAPHERS LTD / VICTORIA LEANDROU