Αλαβές - Τζιρόνα 2-2: Τής έσπασε το σερί στο 90+9'

Ιάσονας Θεριός
Τζιρόνα

Η Τζιρόνα βρέθηκε αγκαλιά με τη νίκη στην έδρα της Αλαβές αλλά το γκολ του Γκουρουντί στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων τής έκανε... χαλάστρα και τής έσπασε το σερί (2-2).

Μια ανάσα μακριά από το τέταρτο διαδοχικό της τρίποντο βρέθηκε η Τζιρόνα που όμως... έχυσε την καρδάρα με το γάλα στο τέλος, αφού είδε την Αλαβές να την ισοφαρίζει σε 2-2 στο τέλος. Έτσι, έμεινε μόλις στο +2 από την Μπαρτσελόνα τρεις στροφές πριν το τέλος της La Liga.

Ο Γκαρθία άνοιξε το σκορ μόλις στο 4' για την ομάδα του Μίτσελ αλλά οκτώ λεπτά μετά ο Γκουρίντι έφερε το ματς στο ίσα. Στο 44ο λεπτό ωστόσο, η Τζιρόνα πήρε ξανά το προβάδισμα, με τον Ερέρα, με την Αλαβές βέβαια να μην τα παρατά και να σώζει την ισοπαλία στο 90+9' με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Γκουρίντι.