Δουβίκας: Σκόραρε ο Έλληνας φορ, τριάρα η Θέλτα (vid)

Δουβίκας

Ο Δουβίκας βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά στη σεζόν και η Θέλτα επικράτησε εύκολα 3-1 της Βαγιαδολίδ.

Τρίτη νίκη στη σεζόν για τη Θέλτα, αφού επικράτησε 3-1 εντός έδρας της Βαγιαδολίδ, γεγονός που την έστειλε στην πρώτη τετράδα. Η ομάδα του Βίγκο ήταν εξαιρετική και συμμετοχή στο τρίποντο είχε και ο Δουβίκας, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του τέρμα στη φετινή LaLiga. Στο 22ο λεπτό ο Αλβαρες πέτυχε το 1-0 για τους γηπεδούχους, με τον Μπόρχα Ιγκλέσιας να σημειώνει το 2-0 στο 35. Ωστόσο, η Βαγιαδολίδ μπήκε στο «κόλπο», αφού στο 50' ο Μορό μείωσε σε 2-1. Ο Δουβίκας μπήκε στο 69' και στις καθυστερήσεις σφράγισε το τρίποντο, όταν από ασίστ του Ασπας κοντρόλαρε εξαιρετικά και με υπέροχο τελείωμα πέτυχε το 3-1. Η Βαγιαδολίδ αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 81' λόγω αποβολής του Μαρτίν.