Ρεν - Λυών 3-0: «Περίπατος» και πρεμιέρα με το δεξί

Ιάσονας Θεριός
Ρεν, η ομάδα του μεγιστάνα της Gucci στον δρόμο του Παναθηναϊκόυ

Η Ρεν χρειάστηκε δύο λεπτά για να «καθαρίσει» κόντρα στη Λυών και να μπει ιδανικά και με τριάρα (3-0) στη σεζόν στη Ligue 1.

Δεν θα μπορούσε να φανταστεί καλύτερη πρεμιέρα στη Ligue 1 η Ρεν. Η ομάδα του Στεφάν διέλυσε εντός έδρας τη Λυών με «ηχηρή» τριάρα (3-0) και μπήκε με το δεξί στις εγχώριες υποχρεώσεις της. Οι Ρενέ ουσιαστικά χρειάστηκαν ένα δίλεπτο για να βγάλουν... νοκ-άουτ τους φιλοξενούμενους. Στο 19' ο Μπουριζό με δόση τύχης άνοιξε το σκορ εκτός περιοχής και στο 21' ο εξαιρετικός Αμινέ Γκουιρί με όμορφη ατομική ενέργεια διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 71' ο Μικαουτάτζε αστόχησε από την άσπρη βούλα και έχασε την ευκαιρία να βάλει τη Λυών στο ματς και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάιστερ διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για τη Ρεν.