Μουντιάλ 2022, Μπέιλ: Γνώρισε την αποθέωση ο αρχηγός της Ουαλίας στο φινάλε απέναντι στις ΗΠΑ (vid)

Γιάννης Αρώνης

Ο Γκάρεθ Μπέιλ χάρισε στην Ουαλία τον βαθμό απέναντι στις ΗΠΑ και όπως ήταν φυσικό αποθεώθηκε μετά την λήξη της αναμέτρησης από το πολυάριθμο κοινό των Δράκων.

Ο Γκάρεθ Μπέιλ συνόδευσε το ντεμπούτο του σε Μουντιάλ και το πρώτο ματς της Ουαλίας στην διοργάνωση μετά το 1958 με την δική του προσωπική σφραγίδα. Η ομάδα του βρέθηκε πίσω στο σκορ από τις ΗΠΑ χάρη στο γκολ του Γουεά στο 36', ο Χενεσί κράτησε με τις επεμβάσεις του την Ουαλία στο ματς και στο δεύτερο ημίχρονο οι Δράκοι πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων πιέζοντας για την ισοφάριση.

Οι προσπάθειές τους καρποφόρησαν στο 80ό λεπτό όταν ο Ζίμερμαν ανέτρεψε τον ηγέτη της Ουαλίας μέσα στην περιοχή και ο ίδιος ο Μπέιλ κέρδισε τον Τέρνερ από τα έντεκα βήματα για το τελικό 1-1. Μετά τη λήξη της αναμέτρησης όλοι οι ποδοσφαιριστές του Ρόμπερτ Πέιτζ κατευθύνθηκαν προς το κατακόκκινο πέταλο του Αχμέντ Μπιν Άλι που ήταν γεμάτο από Ουαλούς όπου χειροκρότησαν και χειροκροτήθηκαν, με τον Μπέιλ να έχει φυσικά την τιμητική του.