Λίβερπουλ – Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-1: Δείγμα αμφιλεγόμενο για τους Reds (vid)

Δραστήρια επιθετικά, με κενά στην άμυνα, χαρές για τον Φαν Ντάικ και τραυματισμός για τον Ρόμπερτσον. Αυτά ήταν τα συμπεράσματα στην ισοπαλία (1-1) της Λίβερπουλ με την Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Μετά την ήττα από τη Χέρτα Βερολίνου, η Λίβερπουλ έμεινε στο 1-1 με την Αθλέτικ Μπιλμπάο, έχοντας όλα τα αποτελέσματα στα τρία φιλικά της μέχρι τώρα. Το πιο θετικό απ' όλα όμως ήταν ότι ο Βίρχιλ Φαν Ντάικ έπειτα από δύο 45λεπτά, έπαιξε τώρα για 72 λεπτά. Το κακό ήταν ο τραυματισμός του Αντι Ρόμπερτσον στον αστράγλο, ενώ ο Κώστας Τσιμίκας δεν αγωνίστηκε ούτε λεπτό.

Οι
Reds ξεκίνησαν δυνατά και άνοιξαν το σκορ με το διαγώνιο σουτ του Ζότα (13'). Αν και επιθετικά ήταν δραστήριοι, αμυντικά εμφάνισαν σημαντικά κενά. Η Μπιλμπάο έχασε σοβαρές ευκαιρίες, ώσπου στο 53' βρήκε την ισοφάριση με εξ επαφής πλασέ του Μπερενγκέρ. Τη Δευτέρα η Λίβερπουλ θα παίξει και με την Οσασούνα, ενώ 14 του μήνα έχει πρεμιέρα στη νεοφώτιστη Νόριτς.