Μπόρνμουθ - Σαουθάμπτον 3-1: Νίκη... ανάσα!

Mπόρνμουθ
Στο ντέρμπι της νότιας ακτής, η Μπόρνμουθ επικράτησε 3-1 της Σαουθάμπτον και πήρε βαθμολογική ανάσα. Σε δύσκολη θέση οι «Αγιοι».

Με τον Εβανίλσον να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Μπόρνμουθ, η ομάδα του Ιραόλα επικράτησε 3-1 της Σαουθάμπτον και πήρε βαθμολογική ανάσα στο ντέρμπι της νότιας ακτής. Δεύτερη νίκη για τους «cherries», στον πάτο της βαθμολογίας οι «Αγιοι». Στο 17ο λεπτό ο Εβανίλσον άνοιξε το σκορ έπειτα από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Ταβερνιέρ. Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι και πέτυχαν δυο ακόμα γκολ πριν το τέλος του α' μέρους. Ο Ουαταρά στο 32ο λεπτό σημείωσε το 2-0, ενώ, στο 39' ο Σεμένιο με ατομική ενέργεια και ιδανικό τελείωμα πέτυχε το 3-0. Στο 51' με κεφαλιά του Χέργουντ – Μπέλις η Σαουθάμπτον μείωσε σε 3-1, αλλά δεν πήρε τίποτα παραπάνω.