Παναθηναϊκός: Δέχθηκε γκολ μετά από 14 ώρες και 45 λεπτά!

Γιάννης Σερέτης
Ο Μπρινιόλι στο ματς με την ΑΕΚ στην OPAP Arena

Μετά από οκτώ ματς με απαραβίαστη την εστία του, ο Παναθηναϊκός δέχθηκε γκολ, από τον Αουγκούστο στο 85' του ματς με τον ΠΑΟΚ, που ήταν και το πρώτο του στα play offs!

Ο ΠΑΟΚ είχε σκοράρει και στα τέσσερα προηγούμενα εφετινά παιχνίδια του εναντίον του Παναθηναϊκού (δύο στο πρωτάθλημα - δύο στο Κύπελλο) και το... διέπραξε και χθες με τον Αουγκούστο στο 85', το οποίο βέβαια τελικά δεν κόστισε απολύτως τίποτα στους Πράσινους που πέρασαν νικηφόρα από την Τούμπα! Αυτό ήταν το πρώτο γκολ που επιτυγχάνει ομάδα εναντίον του Παναθηναϊκού μετά από εκείνο του Οντουμπάτζο στο 10' του Αρης - Παναθηναϊκός 1-2, στη regular season (12 Φεβρουαρίου).

Τι συνέβη έκτοτε; Οκτώ παιχνίδια με πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες, στα οποία οι Πράσινοι, παρά τις πάμπολλες αλλαγές στην τετράδα της άμυνάς τους, διατήρησαν ανέπαφη την εστία τους. Στα εξής παιχνίδια κατά σειρά...

• Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-0

Συνολικά οι Πράσινοι κατάφεραν από το γκολ του Οντουμπάτζο μέχρι και του Αουγκούστο να διατηρήσουν ανέπαφη την εστία τους για 885 λεπτά, ήτοι για 14 ώρες και 45 λεπτά ποδοσφαίρου!

@Photo credits: eurokinissi