Ηρακλής – Εθνικός Νέου Κεραμιδίου 1-0: Έκανε σεφτέ στις νίκες ο «γηραιός»

Ηρακλής

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Ηρακλής επικρατώντας με 1-0 του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου. Χορταστικό παιχνίδι στη Νέα Ευκαρπία με τον Μακεδονικό να επικρατεί με 4-2 της Καβάλας.

Με δύο παιχνίδια συνεχίστηκε η 5η αγωνιστή του Βορείου Ομίλου της Super League 2. Αρχικά στο Καυτανζόγλειο ο Ηρακλής πέτυχε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα επικρατώντας με 1-0 του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου. Μια νίκη που τον ανέβασε στην 6η θέση με 5 βαθμούς. Οι ηττημένοι από την άλλη έπεσαν στην τελευταία με 2 βαθμούς, έναν λιγότερο από την Καβάλα.

Στα του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το μηδέν. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν με τον Διαμαντή με σουτ να κάνει το 1-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα

Σκόρερ: 73′ Διαμαντής

Ηρακλής (Στάικος): Στουρνάρας, Σιδεράς (17′ λ.τ Παπασάββας), Διαμαντής, Χάμοντ, Μπελμόντ (81′ Ντουκουρέ), Καλουτσικίδης, Τσιντώνης (66′ Μιράντα), Αναστασίου, Κυνηγόπουλος, Κούστα, Τσιριγώτης.

Εθνικός Νέου Κεραμιδίου (Κυριαζής): Καραγκιόζης, Κόλα, Μακρυδάκης, Νότας (68′ Κόκκορης), Κρυεμάδι, Γιαμαλίδης, Κριμιτζάς (77′ Γ. Τουλίκας), Μπούζας, Πανίδης, Φωκαΐδης (68′ Μιγένγκα), Κλιγγόπουλος (81′ Β. Τουλίκας).

Μακεδονικός-Καβάλα 4-2

Ματσάρα στη Νέα Ευκαρπία με τον Μακεδονικό να πετυχαίνει σημαντική νίκη επικρατώντας με 4-2 της Καβάλας. Με το τρίποντο αυτό οι «πράσινοι» έφτασαν τους 10 βαθμούς ανεβαίνοντας στην 2η θέση πίσω από την ΑΕΛ που είναι στην κορυφή με 12 έχοντας και ένα ματς λιγότερο. Από την άλλη η Καβάλα έμεινε στην προτελευταία θέση έχοντας 3 βαθμούς.

Στα του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Ταβάρες στο 12' και να κάνουν το 2-0 με τον Γιακουμάκη στο 17', με το 2-0 να είναι και το παιχνίδι που ολοκλήρωσε το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι με τον Παπαδόπουλο στο 49' μείωσαν σε 2-1, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα και πάλι ο Γιακουμάκης σκόραρε για το 3-1.

Οι παίκτες της Καβάλας στο 70' με τον Μάνττς μπήκαν και πάλι στο ματς μειώνοντας σε 3-2, πάλεψαν για την ισοφάριση, αλλά στο 90+3' ο Τοπαλίδης με φάουλ έκανε το 4-2 και ουσιαστικά όλα τελείωσαν.

Σκόρερ: 12′ Ταβάρες, 17′, 53′ Γιακουμάκης, 90+3′ Τοπαλίδης – 49′ Παπαδόπουλος, 70′ Μάντιτς

Μακεδονικός (Μαλεζάς): Ταλιχμανίδης, Παντεκίδης, Πέδρο Λούκας, Τσουκάνης, Τοπαλίδης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος (89′ Χασάνογλου), Ραμίρεζ (89′ Αλμυράς), Γιακουμάκης (64′ Χάσεκ), Ζαφειράκης (64′ Κουϊρουκίδης), Ταβάρες (75′ Καρτάλης).

Καβάλα (Καραμπετάκης): Αστράς, Κατσούρρι (79′ Δερμιτζάκης), Ίτσιος, Σμίλτος (46′ Λέλεκας), Πάσαγκιτς, Δημητριάδης, Μέτσε (60′ Σπανουδάκης), Γαβριηλίδης, Κασέμι (46′ Μάντιτς), Παπαδόπουλος, Γκέκας (60′ Εμπούκα).