Nations League: Επιβλητικές πεντάρες για Γερμανία και Ολλανδία, ανατροπή για την Αλβανία

Γερμανία - Nations League

Η επιθετική «μηχανή» της Γερμανίας σταμάτησε στα πέντε γκολ κόντρα στην Ουγγαρία (5-0), συνεχίζοντας από εκεί που έμεινε στο EURO 2024. Με το δεξί και η Ολλανδία, ανατροπή και τρίποντο για την Αλβανία.

3ος Όμιλος - League A

Στη φάση των ομίλων του EURO 2024 η Γερμανία είχε πανηγυρίσει τη νίκη στο μεταξύ τους ματς, αλλά με το πολύ πιο φτωχό σκορ του 2-0. Λίγους μήνες αργότερα τα Πάντσερ επιβλήθηκαν ξανά και μάλιστα με μεγαλύτερο... στόμφο απέναντι στην Ουγγαρία, αφού με όπλο τον επιθετικό πλουραλισμό τη διέλυσαν με 5-0 για μια θετική αρχή στο Nations League. Το γκολ του Φίλκρουγκ στο 27΄έβαλε το τρένο στις ράγες, το οποίο απογειώθηκε για τα καλά στο β΄μέρος. Στο 58΄ο Μουσιάλα με όμορφο τελείωμα βρήκε δίχτυα, προτού πάρει τη σκυτάλη οκτώ λεπτά αργότερα ο Βιρτζ για το 3-0. Στο 77΄ο Πάβλοβιτς ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε διαστάσεις θριάμβου, με τον Χάβερτς τέσσερα λεπτά αργότερα να κερδίζει πέναλτι και να το εκτελεί για το τελικό 5-0.

Νίκη με πεντάρα πανηγύρισε και η Ολλανδία, η οποία επιβλήθηκε επί της Βοσνίας με το τελικό 5-2. Στο 13΄ο Ζέρκζι έγραψε το 1-0 με γυριστή κεφαλιά, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 27΄με τον Ντεμίροβιτς. Στο 45+2' οι Οράνιε ανάκτησαν το προβάδισμα με γκολ του Ράιντερς κι έφτασαν στο 3-1 στο 56΄χάρη σε κοντινή προβολή του Χάκπο. Το γκολ του Τζέκο στο 73΄φάνηκε να δίνει τόνο θρίλερ στο φινάλε, αλλά οι Ολλανδοί είχαν διαφορετικά σχέδια. Στο 88΄αρχικά ο Βέγκχορστ με προβολή βρήκε δίχτυα απέναντι στον εξουδετερωμένο γκολκίπερ για το 4-2, με τον Σιμόνς να προσθέτει ένα ακόμα γκολ στις καθυστερήσεις με τελείωμα μέσα από την περιοχή.

1ος Όμιλος - League B

Εκκωφαντικά ξεκίνησε στο Nations League η Γεωργία, που διέλυσε στην πρεμιέρα της την Τσεχία με τεσσάρα στην Τιφλίδα (4-1). Ο Κβαρατσχέλια άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα στο 33ο λεπτό και μέσα σε λίγα λεπτά στο δεύτερο μέρος οι Γεωργιανοί τελείωσαν τη δουλειά. Τσακβετάτζε (53'), Μικαουτάτζε (63') και Κοχορασβίλι (66') έδωσαν αέρα τεεσσάρων τερμάτων, με τον Κάλβαχ να μειώνει για τους Τσέχους στο τελικό 4-1 στο 80'. Στον πάγκο για τους Γεωργιανούς έμεινε ο τερματοφύλακας του Πανσερραϊκού, Γκουγκεσασβίλι.

Σπουδαίο τρίποντο βέβαια πήρε και η Αλβανία, που επικράτησε 2-1 της Ουκρανίας στην Πράγα και μάλιστα με ανατροπή. Βασικοί και για 90 λεπτά αγωνίστηκαν ο Ρόμαν Γιάρεμτσουκ του Ολυμπιακού στη δεύτερη και ο Θωμάς Στρακόσα της ΑΕΚ για την πρώτη. Οι Ουκρανοί άνοιξαν το σκορ με σουτ του Κονόπλια στο 49', όμως η ομάδα του Σιλβίνιο αντέδρασε άμεσα και χάρη στα τέρματα των Ισμαΐλι και Ασάνι σε ένα εκρηκτικό δωδεκάλεπτο (54' - 66') πήρε τη σημαντικότατη νίκη.

4ος Όμιλος - League C

Ονειρικό ξεκίνημα στο Nations League την Αρμενία, η οποία διέλυσε με 4-1 τη Λετονία. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6΄με γκολ του Μπιτσακτσιάν, όμως το αυτογκόλ του Χαρουτουνιάν τρία λεπτά αργότερα επανέφερε την ισορροπία. Οι Αρμένιοι βέβαια ανάκτησαν το προβάδισμα με τον ίδιο τρόπο και με αυτογκόλ του Ντούμπρα στο 35΄, με τον Ζελαριάν στο 48΄να γράφει το 3-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σπερτσιάν στο 86΄.

Στην ισοπαλία αντίθετα έμειναν τα Νησιά Φερόε με τη Βόρεια Μακεδονία (1-1) για το έτερο ματς του ομίλου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 9΄με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντάβιντσεν, με τη Βόρεια Μακεδονία να απαντάει με τον ίδιο τρόπο - γκολ του Μπάρντι από την άπσρη βούλα στο 49΄.

2ος Όμιλος - League D

Με το δεξί άρχισε τις υποχρεώσεις της στο Nations League η Μολδαβία, που επικράτησε άνετα της Μάλτας 2-0 εντός έδρας και πάτησε από νωρίς στην κορυφή του ομίλου της. Στο πρώτο μέρας καθάρισαν οι Μολδαβοί που πήραν το τρίποντα χάρη στα τέρματα των Καϊμάκοφ και Νικολαέσκου στο 32' και το 45+5' αντίστοιχα.

• Μολδαβία - Μάλτα 2-0