Nations League: Πρώτη νίκη για τη Γαλλία, διπλό η Ιταλία!

Γαλλία

Η Γαλλία επικράτησε 2-0 του Βελγίου εντός έδρας και πέτυχε την πρώτη νίκη στο φετινό Nations League. Σημαντικές επιτυχίες για Ιταλία, Τουρκία, Νορβηγία.

2ος Ομιλος - League A

Η Γαλλία έβγαλε αντίδραση μετά την εκτός έδρας ήττα από την Ιταλία, επικράτησε 2-0 του Βελγίου εντός παίρνοντας έτσι και το πρώτο τρίποντο στο φετινό Nations League. Οι Μπλε ήταν καλύτεροι και μπορεί να παρουσιάστηκαν χωρίς τον Μπαπέ στο βασικό σχήμα, ωστόσο πήραν αυτό που ήθελαν. Στο 29ο λεπτό ο Κολό Μουανί άνοιξε το σκορ, ενώ στο 57ο λεπτό ο Ντεμπελέ διαμόρφωσε το 2-0.

Η Ιταλία μετά το μεγάλο διπλό στη Γαλλία συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα. Οι Ιταλοί επικράτησαν 2-1 στη Βουδαπέστη του Ισραήλ και διατηρήθηκαν στην κορυφή του ομίλου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και προηγήθηκαν στο 38' με τον Φρατέζι, ενώ στο 62΄ ο Κεν πέτυχε το 2-0. Οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν με τον Αμπού Φανί στις καθυστερήσεις, όμως δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.

3ος Όμιλος - League B

Ο Σέσκο έκανε ό,τι ήθελε κόντρα στο Καζακστάν και η Σλοβενία πέτυχε την πρώτη της νίκη στο φετινό Νations League. Mετά την ισοπαλία με την Αυστρία, οι Σλοβένοι διέλυσαν τους Καζάκους με τον Σέσκο να πετυχαίνει χατ τρικ. Ο φορ της Λειψίας βρήκε δίχτυα στο 23', στο 28' και στο 63' διαμορφώνοντας έτσι το 3-0. Βασικός ο Τσέριν, ο οποίος είχε καλή απόδοση.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Νορβηγία υπερκέρασε το εμπόδιο της Αυστρίας, πετυχαίνοντας έτσι την πρώτη νίκη στο γκρουπ. Στο 9ο λεπτό από εξαιρετική προσπάθεια του Σέρλοθ, ο Μίρε με ιδανικό πλασέ πέτυχε το 1-0. Η Αυστρία έφερε το ματς στα ίσα με την Αυστρία, ωστόσο ο Χάαλαντ στο 80ο λεπτό διαμόρφωσε το 2-1.

4ος Όμιλος - League B

Μεγάλη νίκη μπόρεσε να πάρει η Τουρκία, που επικράτησε 3-1 της Ισλανδίας εντός έδρας. Απόλυτος πρωταγωνιστής του ματς ο Κερέμ Ακτούρογλου που έκρινε το αποτέλεσμα με φοβερό χατ τρικ. Ο εξτρέμ της Μπενφίκα άνοιξε το σκορ στο 2' και μετά την ισοφάριση του Πάλσον σρο 37' έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του Μοντέλα με απίθανο πλασέ στο 52'. Το κερασάκι στην τούρτα προσέθεσε στο 88ο λεπτό.

«Ψυχωμένο» διπλό πήρε από την πλευρά της η Ουαλία που λύγισε 2-1 το Μαυροβούνιο στο Νίκσιτς. Οι Δράκοι έχτισαν στο εκκωφαντικός τους ξεκίνημα, αφού στα τρία πρώτα λεπτά οι Μουρ και Γουίλσον έκαναν το 2-0. Ο Καμάι μείωσε στο 73', αλλά το Μαυροβούνιο του Μπάκιτς του ΟΦΗ (πέρασε αλλαγή στο 70') δεν μπόρεσε να σώσει έστω τον βαθμό.

2ος Όμιλος - League C

H Ρουμανία πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο φετινό Nations League, αφού μετά το διπλό στο Κόσοβο ήρθε νέα τριάρα, αυτή τη φορά εντός με τη Λιθουανία. Ο Μιχάιλα άνοιξε το σκορ, ωστόσο ο Κούτσις έφερε το ματς στα ίσα. Η Λιθουανία σημείωσε και δεύτερο γκολ, ωστόσο ακυρώθηκε από το VAR. Η Ρουμανία αντέδρασε και με τέρματα των Μάριν στο 87΄ και Μίτριτσα στο 90' έφτασε στο 3-1. Θυμίζουμε, πως η Κύπρος διασύρθηκε με 4-0 εντός έδρας από το Κόσοβο.

• Κύπρος - Κόσοβο 0-4
  • Ρουμανία - Λιθουανία 3-1