Nations League: «Διπλό» με ανατροπή στο Ελσίνκι Ιρλανδία, μοιρασιά για Ιταλία και Βέλγιο

Επιμέλεια: Newsroom
Ιρλανδία - Φινλανδία

Η Ιρλανδία βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο αλλά έκανε την ανατροπή και πήρε την πρώτη της νίκη κόντρα στη Φινλανδία (2-1). Επέστρεψε από το 2-0 το Βέλγιο και πήρε τον βαθμό απέναντι στην Ιταλία των δέκα παικτών (2-2). Τεσσάρα της Γαλλίας στο Ισραήλ (4-1).

2ος Όμιλος - League B

Την πρώτη της νίκη στο φετινό Νations League πέτυχε η Ιρλανδία, καθώς επικράτησε 2-1 της Φινλανδίας. Οι Ιρλανδοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, πιο αποτελεσματικοί και πήραν αυτό που ήθελαν. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τον Πογιάνπαλο στο 17ο λεπτό, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύθηκαν τα λάθη της αντιπάλου. Ο Σκέιλς πέτυχε το 1-1 και ο Μπρέιντ στο 88΄διαμόρφωσε το 2-1. Στην τελευταία θέση της βαθμολογίας οι Φινλανδοί, στους τρεις η Ιρλανδία.

2ος Όμιλος - League A

Εντυπωσιακοί οι Γάλλοι στη Βουδαπέστη, διέλυσαν με 4-1 το Ισραήλ και μπήκαν ξανά στη μάχη της πρωτιάς, μιας και βρέθηκαν στο -1 από τους Ιταλούς. Σούπερ αποτελεσματικοί οι Μπλε, δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης στους γηπεδούχους. Ο Καμαβινγκά στο 6' άνοιξε το σκορ, με τον Γκάντελμαν στο 24' να σημειώνει το 1-1. Ωστόσο, ο Ενκουνκού στο 28ο λεπτό πέτυχε το 2-1. Στα τελευταία λεπτά οι Ισραηλινοί πίεσαν, με τον Γκεντουζί στο 87' να πετυχαίνει το 3-1 και τον Μπαρκολά στο 89' να διαμορφώνει το 4-1.

Στη ματσάρα της βραδιάς, Ιταλία και Βέλγιο αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2, με τους Ατζούρι να μένουν στην κορυφή, αλλά σε απόσταση αναπνοής από τη Γαλλία. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και στο 1' άνοιξαν το σκορ με τον Καμπιάσο, ενώ στο 24' ο Ρετέγκι πέτυχε το 2-0. Ωστόσο, η αποβολή του Πελεγκρίνι στο 40ο λεπτό άλλαξε την εικόνα της αναμέτρησης. Ο Ντε Κάιπερ μείωσε σε 2-1 στο 42', ενώ στο 61' ο Τροσάρ διαμόρφωσε το 2-2. Οι Βέλγοι πίεσαν, είχαν ευκαιρίες, όχι όμως και το πολυπόθητο γκολ που θα τους έβαζε σε τροχιά κορυφής.

3ος Όμιλος - League B

Έκανε εμφατικά «σεφτέ» η Αυστρία. Η ομάδα του Ράνγκνικ διέλυσε με τεσσάρα (4-0) το Καζακστάν και πήρε την πρώτη της νίκη στο Nations League για να ανέβει στη 2η θέση του γκρουπ της. Ο Μπαουμγκάρτνερ άνοιξε το σκορ μόλις στο 10', ενώ οι Λάινχαρτ (53'), Ζάμπιτσερ (56') και Ζάιντλ (79') πήραν τη σκυτάλη και διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Αντίστοιχα μεγάλη νίκη πήρε και η Νορβηγία που επικράτησε 3-0 της Σλοβενίας εντός έδρας. Δύο γκολ πέτυχε ο Χάαλαντ (7' και 62'), ένα ο Σόρλοτ (52'), ενώ βασικοί έπαιξαν για τους Σλοβένους οι Τσέριν και Σπόραρ του Παναθηναϊκού.

4ος Όμιλος - League C

Σπουδαίο τρίποντο, το δεύτερο διαδοχικό της στο Nations League, πήρε η Βόρεια Μακεδόνια που υπέταξε με τριάρα εκτός έδρας τη Λετονία (3-0) και συνεχίζει στην κορυφή. Ατανάσοβ, Καμίλι και Ελμάς οι σκόρερ.

Από την πλευρά της, η Αρμενία πήρε δραματικό βαθμό στην έδρα των Νησιών Φερόε (2-2), χάρη στο τέρμα του Μανβελιάν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

1ος Όμιλος - League D

Μεγάλη νίκη πήρε το Γιβραλτάρ που... προσγείωσε το Σαν Μαρίνο στον Φάρο (1-0) και αναρριχήθηκε στην κορυφή του γκρουπ. Ο Μπρίτο πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση στο 62ο λεπτό.

2ος Όμιλος - League D

Η Μολδαβία νίκησε την Ανδόρα 2-0, πέτυχε το δεύτερο τρίποντο σε ισάριθμα μας και έκανε μεγάλο βήμα για την κορυφή. Ο Ιονίτα στο 31ο λεπτό και ο Κογιακάρου στο 90' πέτυχαν τα γκολ της αναμέτρησης.

• Μολδαβία-Ανδόρα 0-2