Nations League: Νίκη με υπογραφή Ουντάβ για Γερμανία, έσωσε τον βαθμό στο τέλος η Ολλανδία

Βοσνία - Γερμανία

Επιστροφή στις νίκες για τη Γερμανία, η οποία με πρωταγωνιστή τον Ουντάβ έφυγε με δύσκολο διπλό από τη Βοσνία (1-2). Έσωσε τον βαθμό στο τέλος η Ολλανδία, μεγάλες νίκες για Τσεχία και Τουρκία.

3ος όμιλος - League A

Μόνη στην κορυφή του ομίλου της βρήκε το φινάλε της τρίτης αγωνιστικής τη Γερμανία, η οποία με προσωπικό show του Ουντάβ πήρε δύσκολη νίκη με 2-1 στην έδρα της Βοσνίας και σε συνδυασμό με τη γκέλα της Ολλανδίας βρέθηκε μόνη πρώτη. Μόλις στο 30΄ο Βιρτζ με βαθιά μπαλιά ξεκλείδωσε την άμυνα των γηπεδούχων και στην εξέλιξη της φάσης ο επιθετικός της Στουτγκάρδης άνοιξε το σκορ με όμορφο πλασέ. 'Εξι λεπτά αργότερα μάλιστα χτύπησε και πάλι και ιδανικό τελείωμα για να διπλασιάσει τε τέρματά του, ενώ στο β΄μέρος θα μπορούσε να είχε ολοκληρώσει το χατ τρικ, αν δεν είχε παρέμβει το VAR για οφσάιντ. Το μόνο που κατάφερε η Βοσνία ήταν να μειώσει στο τελικό 2-1 με κεφαλιά του Τζέκο στο 71΄.

Την ίδια ώρα η Ολλανδία στραβοπάτησε στην έδρα της Ουγγαρίας, αλλά τουλάχιστον χάρη σε γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα έσωσε τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Οι Ούγγροι είχαν βάλει από το 32΄με την πλάτη στον τοίχο τους Οράνιε χάρη σε γκολ του Σάλαι, με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να μένουν με δέκα παίκτες στο 79΄εξαιτίας της αποβολής του Φαν Ντάικ. Ακόμα και με αριθμητικό μειονέκτημα ωστόσο βρήκαν την απάντηση τέσσερα λεπτά αργότερα με δράστη τον Ντάμφρις και πήραν τον βαθμό.

1ος Όμιλος - League B

Σημαντικότατη νίκη πήρε η Τσεχία, χάρη στην οποία έπιασε στην κορυφή του ομίλου της τη Γεωργία. Οι Τσέχοι επικράτησαν 2-0 της Αλβανίας και ανέβηκαν στους έξι βαθμούς. Βασικός αγωνίστηκε με την εθνική του Θωμάς Στρακόσια της ΑΕΚ. Απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Τσόρι που άνοιξε το σκορ στο 3' με ωραίο σουτ και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 με κεφαλιά στο 63'.

Από την πλευρά της, το πρώτο της τρίποντο πανηγύρισε η Ουκρανία, που «λύγισε» 1-0 τη Γεωργία στο Πόζναν και έκανε «σεφτέ» στο Nations League. Ο Μικάιλο Μούντρικ ήταν αυτός που πέτυχε το γκολ που έκρινε το ματς με φανταστικό σόλο και τελείωμα στο 35'.

4ος Όμιλος - League B

Η Τουρκία... ζορίστηκε να βρει τη λύση απέναντι στο Μαυροβούνιο, όμως εν τέλει μπόρεσε να το υποτάξει με 1-0 στη Σαμψούντα και να ανέβει στην πρώτη θέση του γκρουπ της με επτά βαθμούς. Η ομάδα του Μοντέλα ήταν ανώτερη και σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες, μέχρι να βρει το γκολ που της έδωσε το τρίποντο με τον Καχφετσί στο 69ο λεπτό.

Η Ισλανδία έδειξε φοβερή αυταπάρνηση και απέσπασε τον βαθμό από την Ουαλία (2-2). Οι Δράκοι προηγήθηκαν 2-0 στο ημίχρονο με τα τέρματα των Τζόνσον (11') και Γουίλσον (29'), όμως οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος γλίτωσαν από τα χειρότερα χάρη στα δύο γκολ του Τόμασον στο 69' και το 72'.

1ος όμιλος - League C

Ιδανικοί αυτόχειρες Σουηδοί, κατάφεραν να πετάξουν καθαρό προβάδισμα με 2-0 και να επιτρέψουν στη Σλοβακία να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2), με τις δυο τους να συνεχίζουν χεράκι - χεράκι στην κορυφή. Με τον Νίκλας Ελίασον στο αρχικό σχήμα οι Σκανδιναβοί κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τρομερό σουτ του Αγιάρι στο 25΄, ενώ ο Σέμα επτά λεπτά αργότερα έγραψε το 2-0. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν παρέδωσαν πνεύμα κι έφτασαν στην ισοφάριση. Αρχικά ο Στρέλετς στο 44΄μείωσε σε 2-1, προτού διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 72΄.

Νωρίτερα η Εσθονία λύγισε με 3-1 το Αζερμπαϊτζάν και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στον όμιλο. Γιάκοβλεβ, Σινάβσκι και Σάιν χρίστηκαν σκόρερ για τους γηπεδούχους, με τους Αζέρους να ισοφαρίζουν προσωρινά σε 1-1 με πέναλτι του Μπαϊράμοφ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Σλοβακία - Σουηδία 2-2
Εσθονία - Αζερμπαϊτζάν 3-1