Nations League: «Κλείδωσε» τα νοκ-άουτ η Γερμανία, «διπλό» στις Βρυξέλλες για τη Γαλλία των δέκα παικτών

Επιμέλεια: Newsroom
Γερμανία - Nations League

Χάρη στον «κεραυνό» του... νέου, Τζέιμι Λέβελινγκ, η Γερμανία επικράτησε 1-0 της Ολλανδίας και ξέφυγε στο +5 στην κορυφή. Σημαντικό «διπλό» της Γαλλίας επί του Βελγίου (2-1), παρ'ότι αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο για 20 περίπου λεπτά.

2ος Όμιλος - League A

Η Γαλλία άντεξε με δέκα παίκτες στις Βρυξέλλες και νίκησε το Βέλγιο 2-1 για να ανέβει στο -1 από την πρωτοπόρο Ιταλία. Ο Τίλεμανς στο 23' αστόχησε σε πέναλτι και στο 35' ο Κόλο Μουανί άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με κεφαλιά του Οπεντά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους αλλά ο Κόλο Μουανί «χτύπησε» ξανά και στο 62' και έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Μπλε. Στο 76' ο Τσουαμενί αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, όμως παρά την έντονη πίεσή του, το Βέλγιο δεν βρήκε τρόπο να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Η Ιταλία σκόρπισε το Ισραήλ με τεσσάρα στο Ούντινε (4-1) και επέστρεψε στην κορυφή του ομίλου της. Ο Ρετέγκι έστειλε τη Σκουάντρα Ατζούρα με το πάνω χέρι στα αποδυτήρια με πέναλτι στο 41' και στο δεύτερο μέρος ο Φρατέζι (72') και ο Ντι Λορέντσο με ντοπιέτα (54' και 79') έβαλαν τα λιθαράκια τους στη νίκη. Το γκολ για το Ισραήλ πέτυχε στο 66' με απευθείας εκτέλεση κόρνερ ο Αμπού Φανί.

3ος Όμιλος - League A

Άνοιξε τα φτερά της και «πέταξε» η Γερμανία. Η Μάνσαφτ «λύγισε» με 1-0 την Ολλανδία στο Μόναχο και πήρε αέρα στην κορυφή του ομίλου της στο Nations League, αφήνοντάς τη πέντε βαθμούς πίσω της, δύο «στροφές» πριν το τέλος. Έτσι εξασφάλισε και μαθηματικά τουλάχιστον μια από τις δύο πρώτες θέσεις του γκρουπ και εξασφάλισε την παρουσία της στα νοκ-άουτ της διοργάνωσης, όπου θα παλέψει για τον τίτλο. Ο Τζέιμι Λέβελινγκ, στο ντεμπούτο του με την εθνική, πίστεψε πως έκανε το τέλειο ξεκίνημα, αφού μόλις στο 2' σκόραρε για το 1-0. Το τέρμα του ωστόσο ακυρώθηκε μέσω VAR. Σε ένα παιχνίδι με λιγοστές φάσεις βέβαια, ο επιθετικός της Στουτγκάρδης ήταν αυτός που όντως έκανε τη διαφορά εν τέλει. Στο 63' βρήκε δίχτυα με φοβερό «κεραυνό» από την περιοχή και χάρισε το τρίποντο στη Γερμανία.

Από την πλευρά της η Ουγγαρία πήρε την πρώτη της νίκη στο Nations League και «έπιασε» την Ολλανδία στους πέντε βαθμούς. Η ομάδα του Ρόσι επικράτησε 2-0 της Βοσνίας εκτός έδρας. Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Ντομινίκ Σόμποσλαϊ που στο 38' άνοιξε το σκορ και στο 50' με πέναλτι «κλείδωσε» το τρίποντο.

4ος Όμιλος - League B

Σημαντικό βήμα κορυφής για την Τουρκία, η οποία επικράτησε 4-2 εκτός έδρας της Ισλανδίας. Μάλιστα, πέτυχε την πρώτη νίκη μέσα στο Ρέκιαβικ και πλέον βρίσκεται στο +2 από την Ουαλία. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Όσκαρσον στο 3'. Η Τουρκία στο 54' είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, ο Τσαλχάνογλου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε επειδή ο σκόρερ είχε δυο επαφές με την μπάλα. Βέβαια, στο 62' ο Καχβετσί με τρομερό σουτ στο 62' έφερε το ματς στα ίσα. Στο 67' ο Τσαλχάνογλου βρέθηκε πάλι στην άσπρη βούλα, όμως αυτή τη φορά δεν έκανε λάθος. Στο 83' η Ισλανδία έφερε το ματς στα ίσα με γκολ του Γκούντιονσεν. Η Τουρκία πίεσε, ο γκολκίπερ, Βαλντίμαρσον έκανε την γκάφα και ο Γκιουλέρ πέτυχε το 3-2. Ο Ακτούρκογλου στο 90+5' διαμόρφωσε το 4-2.

Η Ουαλία πήρε τους τρεις βαθμούς κόντρα στο Μαυροβούνιο, επικράτησε 1-0 και διατηρήθηκε σε τροχιά κορυφής. Μάλιστα, θα παίξει την πρωτιά την επόμενη αγωνιστική μέσα στην Τουρκία. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Γουίλσον με πέναλτι στο 36ο λεπτό. Στην τελευταία θέση και χωρίς βαθμό το Μαυροβούνιο.

1ος Όμιλος - League C

Η Τσεχία απέσπασε εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 από την Ουκρανία στο Βρότσλαβ και πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας, στο +1 από Γεωργία και Αλβανία. Ο Γιάρεμτσουκ πέρασε στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης, όμως δεν κατάφερε να βρει το γκολ της λύτρωσης, με την ομάδα του να μένει στην τελευταία θέση. Οι Τσέχοι άνοιξαν το σκορ με τον Τσερβ στο 18ο λεπτό, ωστόσο ο Ντόβμπικ απάντησε στο 52' με πέναλτι.

Η Σουηδία ήταν εξαιρετική στο Ταλίν, επικράτησε 3-0 της Εσθονίας και βρέθηκε στην κορυφή του ομίλου, μαζί με την Σλοβακία. Ο Ελίασον μπήκε στο 26' και βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στο τρίποντο. Στο 29' ο Νανασι άνοιξε το σκορ, ενώ στο 37΄ από προσπάθεια του εξτρέμ της ΑΕΚ ήρθε το δεύτερο γκολ των Σκανδιναβών. Ο Ελίασον έβγαλε υπέροχα στον Γιόκερες, ο τελευταίος μοίρασε στον Νάνασι, ο οποίος σημείωσε το 2-0. Το 3-0 διαμόρφωσε στο 66' Γιόκερες.

Εσθονία - Σουηδία 0-3
Αζερμπαϊτζάν - Σλοβακία 1-3