WRC, Ράλλυ Σουηδίας: «Χόρευε» στη νύχτα ο Ρόβανπερα (vid)

Πάνος Σεϊτανίδης
Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του WRC ήταν ταχύτερος στην εναρκτήρια ειδική διαδρομή του δεύτερου γύρου της σεζόν.

O Κάλε Ροβάνπερα διανυκτερεύει ως πρωτοπόρος της γενικής κατάταξης του Ράλλυ Σουηδίας, δεύτερης στάσης στον μαραθώνιο του φετινού παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Μετά την πρωτιά στο shakedown, ο οδηγός της Toyota Gazoo Racing σημείωσε τον καλύτερο χρόνο και στην πρώτη υπέρ-ειδική διαδρομή του αγώνα, τη μήκους 5.16 χιλιομέτρων Umea Sprint 1.

Ο Φινλανδός στοχεύει στη δεύτερη συνεχόμενη επιτυχία του στη Σουηδία, για να περάσει στην κορυφή της βαθμολογίας. Πρέπει να σημειωθεί πως εν τη απουσία του Σεμπαστιέν Οζιέ, θα είναι αυτός που θα βγαίνει πρώτος στις ειδικές την Παρασκευή με το Yaris.

Μόλις 1.6 δευτερόλεπτο πιο πίσω ήταν ο Όιτ Τάνακ της M-Sport, με το Ford Puma Rally1 ενώ στην τρίτη θέση ήταν ένα ακόμα Yaris, με τον Έλφιν Έβανς.

Την πεντάδα συμπλήρωσαν τα Hyundai i20 N Rally1 των Εσαπέκα Λάπι και Τιερί Νεβίλ. Αναλυτικά η κατάταξη:

Ράλλυ Σουηδίας

Το σκέλος της Παρασκευής περιλαμβάνει δύο loop των τριών ειδικών διαδρομών, με 30λεπτο σέρβις στο ενδιάμεσο, ενώ η ημέρα θα κλείσει με ένα Spint στην Ουμέα. Συνολικά επτά ειδικές διαδρομές (σε σύνολο 18), που απλώνονται σε 106.76 χιλιόμετρα.

Δείτε τα highlights της ημέρας, στο video που ακολουθεί…

Φωτογραφίες: Twitter/TGR_WRC, Twitter/HMSGOfficial

Ακολουθήστε την σελίδα του gMotion στο Facebook!