WEC Κατάρ – Η Porsche πήρε την pole position κερδίζοντας την Toyota

Σε μία άκρως συναρπαστική περίοδο κατατακτήριων δοκιμών, η Porsche Penske Motorsport κατέκτησε την πρώτη pole position του WEC για τη φετινή σεζόν.

Με έναν εξαιρετικό χρόνο στο 1:39,347 στον τελευταίο του γύρο στη διαδικασία της Hyperpole, o Ματ Κάμπελ με τη #5 Porsche 963 κατέκτησε την pole position. O Αυστραλός έδωσε στη γερμανική ομάδα την πρώτη της pole στην εποχή της κατηγορίας Hypercar του WEC και θα εκκινήσει αύριο τα 1.812 Χιλιόμετρα του Κατάρ από θέση ισχύος.

Η μάχη στη 10λεπτη Hyperpole ήταν συναρπαστική, με την Toyota Gazoo Racing να παίρνει τη 2η θέση με τον Νικ Ντε Βρις στο #7 GR010 να υπολείπεται 0,164 δευτερόλεπτα του Κάμπελ. Ο Ολλανδός ήταν πολύ ανταγωνιστικός και έκανε την έκπληξη των κατατακτηρίων. Στην 3η θέση βρέθηκε η ιδιωτική Porsche #12 της Team Jota με τον Κάλουμ Άιλοτ να εντυπωσιάζει στο ντεμπούτο του στο WEC.

Τη δεύτερη σειρά της εκκίνησης συμπλήρωσε η Ferrari 499P #50, όμως η διαφορά από την κορυφή ήταν στα έξι δέκατα του δευτερολέπτου. Ακολούθησε το #5 πρωτότυπο αγωνιστικό της Porsche, μπροστά από το #93 Peugeot 9X8. To μοναδικό αγωνιστικό της Cadillac Racing ήταν στην 7η θέση, ενώ την πρώτη 10άδα συμπλήρωσαν η #51 Ferrari, #12 Porsche και #94 Peugeot.

Έκπληξη προκάλεσε η 11η θέση του #8 Toyota που δεν προκρίθηκε στη Hyperpole, ενώ από τις νεοφερμένες ομάδες (Alpine, BMW, Lamborghini και Isotta Fraschini), η Alpine είχε την καλύτερη επίδοση με τη 14η θέση χάρη στο #36 A424.

Στην κατηγορία LMGT3 η TF Sport με την Corvette C8.R GT3 πρωταγωνίστησε και πήρε μια εμφατική pole position. O Τομ Φαν Ροπούι σημείωσε το 1:54,372 και ήταν οκτώ δέκατα του δευτερολέπτου μπροστά από το δεύτερο της κατάταξης. Η Porsche #92 της Manthey Racing ήταν στη 2η θέση και ξεπέρασε κατά τρία χιλιοστά του δευτερολέπτου τη #54 Ferrari 296 GT3 της Vista AF Corse. Ακολούθησαν οι δύο Aston Martin Vantage GT3 #777 και #27. Από την 6η θέση θα εκκινήσει το γυναικείο πλήρωμα των Iron Dames με τη #85 Lamborghini.

Τα 1.812 Χιλιόμετρα του Κατάρ, ο εναρκτήριος αγώνας του WEC στο 2024 θα ξεκινήσει το Σάββατο 2 Μαρτίου, στις 10:00 ώρα Ελλάδος.