F1 - Ο Φερστάπεν τρόμαξε με την «αυτοκτονική» οδήγηση του Νόρις (vid)

Στάθης Κοκκορόγιαννης
Τα ρίσκα που πήρε ο οδηγός της McLaren Racing άφησαν τον παγκόσμιο πρωταθλητή με το στόμα ανοικτό.

Ο Λάντο Νόρις στο Grand Prix Σιγκαπούρης κατέκτησε την τρίτη του φετινή νίκη και το έκανε με στιλ. Ο Βρετανός εκκίνησε από την 1η θέση, έμεινε μπροστά στην εκκίνηση, οδήγησε την κούρσα και για τους 62 γύρους και πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού, με διαφορά 20 δευτερολέπτων από τον δεύτερο Μαξ Φερστάπεν.

Ωστόσο δεν ήταν όλα «ρόδινα» για τον Νόρις. Κατά τη διάρκεια της μετάδοσης του αγώνα, τον είδαμε να ακουμπά όχι μία, αλλά δύο φορές τους τοίχους της Μαρίνα Μπέι, ανεβάζοντας κατακόρυφα τους καρδιακούς παλμούς της ομάδας του και των υποστηρικτών της.

Μετά τον τερματισμό και στην αίθουσα αναμονής πριν το βάθρο, ο Νόρις μαζί με τους Μαξ Φερστάπεν και Όσκαρ Πιάστρι είδαν στην οθόνη μερικά από τα highlights του GP Σιγκαπούρης. Όταν έδειξε τον Νόρις να ακουμπάει την μπαριέρα στη στροφή 14 ο Φερστάπεν δεν μπορούσε να πιστέψει στα μάτια του. Η αντίδραση του Ολλανδού τα λέει όλα.

Φωτογραφίες: Getty Images/Redbullcontentpool.com

Ακολουθήστε την σελίδα του gMotion στο Facebook!