Ολυμπιακοί Αγώνες: Πέμπτη η Σιμόν Μπάιλς στη δοκό ισορροπίας

Simone Biles

Η Σιμόν Μπάιλς βρέθηκε εκτός βάθρου στη δοκό ισορροπίας γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, αφού ήρθε πέμπτη μετά από πτώση της.

Η Σιμόν Μπάιλς προς έκπληξη όλων βρέθηκε εκτός βάθρου στη δοκό ισορροπίας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Η 27χρονη Αμερικανίδα γυμνάστρια με βαθμολογία 13.100, αρκέστηκε στην 5η θέση καθώς είχε πτώση και δεν κατάφερε να προσθέσει ένα τέταρτο Ολυμπιακό μετάλλιο στη συλλογή της στο Παρίσι, το οποίο θα ήταν και 11ο Ολυμπιακό μετάλλιο συνολικά.

Στο ψηλότερο σημείο του βάθρου στάθηκε η Ιταλίδα Αλίτσε Ντ'Αμάτο, με βαθμολογία 14.366, στην ενόργανη γυμναστική και έγινε η πρώτη «χρυσή» Ολυμπιονίκης στη γυμναστική γυναικών στην Ιστορία της Ιταλίας.

Η Κινέζα Γιακίν Ζου, με βαθμολογία 14.100 ήταν αυτή που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, το οποίο είναι και το πρώτο Ολυμπιακό στην καριέρα της και Το χάλκινο μετάλλιο κρέμασε στο στήθος της η Ιταλίδα Μανίλα Εσπόζιτο με 14.000.α.