ΑΕΚ - Ολυμπιακός 28-24: Είχε τις λύσεις και πάει για το 5ο κύπελλο (vids)

Η ΑΕΚ είχε περισσότερες λύσεις και κέρδισε τον Ολυμπιακό παίρνοντας το εισιτήριο για τον αυριανό τελικό στο κύπελλο Ελλάδος.

Ο Ολυμπιακός είχε Οστρούτσκο και Δομπρή. Η ΑΕΚ... πολλές περισσότερες λύσεις και γι' αυτό έφτασε στη νίκη (28-24) και την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος στο χάντμπολ όπου αύριο στις 8 το βράδυ θα διεκδικήσει το 5ο της τρόπαιο κόντρα στην Πυλαία.

Η Ενωση είχε έναν εκπληκτικό Μπουκοβίνα κάτω από την εστία και πλουραρισμό στην επίθεση, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που η άμυνά του ήταν εξαιρετική για 55 λεπτά όμως με δύο παίκτες μόνο να συνεισφέρουν στην επίθεση, ξέμεινε από λύσεις και δυνάμεις στο τέλος.

Το ματς

Παίζοντας σε κοντρόλ ρυθμό οι δύο ομάδες στα πρώτα 15 λεπτά έμειναν κοντά σε επαφή στο σκορ. Η ΑΕΚ στο 16’ έφυγε για πρώτη φορά με δύο τέρματα από γκολ του Ουγκάλντε (6-4).
Στο 23’ ο Μπουκοβίνας έκανε μεγάλη απόκρουση και στην επόμενη φάση η Ενωση κέρδισε πέναλτι και δίλεπτη.

Ο Λέμος έκανε το 9-6, όμως ο Ολυμπιακός σημείωσε δύο γρήγορα γκολ και μείωσε σε 9-8 έχοντας κερδίσει με την σειρά του δίλεπτη από τον Παπαδιονυσίου.

Με νέο πέναλτι ο Λέμος κράτησε το +2 (10-8) και με τον ίδιο τρόπο έκανε το 11-8 στο 28’, για να πάει η Ενωση στα αποδυτήρια με το υπέρ της 13-11 που έγινε με γκολ του Οστρούτσκο σε νεκρό χρόνο.

Με αυτό το +2 η ΑΕΚ πήγε στο β' μέρος να τελειώσει την πρόκριση.

Ξέφρενος ρυθμός στο β’ μέρος, κερδισμένη η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ θέλησε να δώσει γρήγορο ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, κάτι που και ο Ολυμπιακός προσπάθησε να εκμεταλλευτεί. Ισοφάρισε με τον εκπληκτικό Οστρούσκο, αλλά μέσα σε μισό λεπτό η ΑΕΚ σημείωσε δύο τέρματα για το 17-15. Με δύο πέναλτι ο Παπαδόπουλος έφερε και πάλι το ματς στα ίσια (17-17 στο 41’).

Τα λάθη του Ολυμπιακού έφεραν γκολ στην κόντρα για την ΑΕΚ που πήγε ξανά στο +2 με τον Λέμος (19-17 στο 44’) και στο 20-17 στη συνέχεια με Στεφάνοβιτς παίζοντας με λιγότερο για δύο λεπτά.

Η ΑΕΚ στο 49’ έφτασε για πρώτη φορά σε διαφορά 4 γκολ με τέρμα του Μυλωνά στην κόντρα (22-18), διαφορά με την οποία μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Σε κάθε γκολ του Ολυμπιακού η ΑΕΚ είχε απάντηση και κράτησε την διαφορά μπαίνοντας στο τελευταίο 5λεπτο.

Ο Καραμπουρνιώτης μείωσε στα δύο γκολ στο 57’ (25-23), αλλά το πέναλτι του Τζηρά και η απόκρουση του Μπουκοβίνα στην επόμενη φάση έκριναν τον ημιτελικό.

ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 28-24

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 5-4, 7-5, 10-8, 13-11 (ημ.), 15-13, 17-16, 19-17, 22-19, 25-22, 28-24

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Στεφάνοβιτς 1, Τζηράς 5, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 6, Άντζελιτς, Μυλωνάς 6, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 2, Μόγια 5, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος, Κεδέρης.

Ολυμπιακός (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κρητικός, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης, Μπούντιτς, Κανδύλας, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 7, Αραπακόπουλος, Πασσιάς, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 9, Μπάουερ.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Μπέτμαν. Δίλεπτα: 5-2. Πέναλτι: 5/6 – 5/7

@Photo credits: eurokinissi