Χάντμπολ: Ιστορική πρόκριση στις «16» του European Cup η Πυλαία!

Κώστας Ευθυμιάδης
Η ομάδα της Πυλαίας σε τάιμ άουτ

Η γυναικεία ομάδα της Πυλαίας ανέτρεψε το 28-29 του πρώτου αγώνα με την Ρούνταρ και με σκορ 26-22, πέρασε στις 16 καλύτερες ομάδες του European Cup.

Με ανατροπή η Πυλαία για πρώτη φορά στην ιστορία της, θα παίξει στις «16» μιας ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Αν και έχασε με ένα γκολ διαφορά το πρώτο ματς και βρέθηκε να χάνει με 4 γκολ σήμερα (3 στο ημίχρονο), έκανε τρομερή ανατροπή μετά το 40’ και το ευρωπαϊκό όνειρο… συνεχίζεται.

Το ματς

Η ομάδα της Πυλαίας ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι, όπως και στο πρώτο ματς, καθώς βρέθηκε να χάνει με 5-1.

Η Τροχίδου και η Παπαδοπούλου σε ένα καλό δεκάλεπτο, κατάφεραν να μαζέψουν την διαφορά και να μειώσουν στο γκολ (10-11), όμως με ένα σερί 4-0 η Ρούνταρ ξέφυγε και διατήρησε μια διαφορά ασφαλειας ως το ημίχρονο (15-18).

Η Πυλαία, που έχασε το πρώτο παιχνίδι με ένα γκολ διαφορά, όσο περνούσε η ώρα στο ματς, έπρεπε να πάρει και τα απαραίτητα ρίσκα, από την στιγμή που ήταν πίσω στο σκορ.

Το ξέσπασμα ήρθε μετά το 37’ όταν και η ελληνική ομάδα έχανε με 16-20. Ενα σερί 4-0 έφερε το ματς στα ίσια στο 50’ και η πρόκριση εξελίχθηκε σε θρίλερ στο τελευταίο δεκάλεπτο. H Κωστοπούλου έβαλε την Πυλαία για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (21-20) στο 47’, με την Κουκμίση να της δίνει προβάδισμα πρόκρισης στο 50’ (22-20).

Οι φιλοξενούμενες σκόραραν μετά από 13 λεπτά, αλλά η Πυλαία δεν έλεγε να αφήσει την ευκαιρία αυτή να πάει χαμένη. Ξανά η Κουκμίση και στη συνέχεια η Αργυροπούλου, έδωσαν προβάδισμα τριών τερμάτων στην ελληνική ομάδα (24-21 στο 54’).

Η ομάδα από το Μαυροβούνιο πλησίασε σε 24-22, αλλά η μεγάλη πρωταγωνίστρια της Πυλαίας, η Κατερίνα Κουκμίση, με το 8ο της τέρμα στο 58’ πήγε ξανά την διαφορά στα τρία γκολ (25-22), με την Παπαδοπούλου στην κόντρα να σφραγίζει μία μεγάλη πρόκριση.

ΠΥΛΑΙΑ - ΡΟΥΝΤΑΡ 26-22

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 3-5, 6-9, 10-12, 12-16, 15-18 (ημ.) 15-19, 17-20, 20-20, 22-20, 24-22, 26-22

ΠΥΛΑΙΑ: Τάκη (πέντε αποκρούσεις), Παπαδοπούλου Α. 6, Σούσκα, Τροχίδου Χ., Τροχίδου Ε. 3, Κουκμίση 8, Τσάρτσιου, Τσιγαρίδα Αθαν., Κωστοπούλου 3, Βασιλειάδου, Τσιγαρίδα Αθην., Μαχαιρίδου, Σελεμίδου 1, Αργυροπούλου 4, Παπαδοπούλου Γ. 1, Θεοδοσοπούλου (έξι αποκρούσεις).

ΡΟΥΝΤΑΡ: Σκέροβιτς (έντεκα αποκρούσεις), Κουζμάνοβιτς 2, Λέκιτς 4, Μάρκοβιτς 1, Μιλόσεβιτς 5, Μπράζοβιτς 3, Γκουμπέρινιτς 2, Βουγιαντίνοβιτς, Μπούριτς, Γκρούζιτς, Ράντονζιτς, Ράντεβιτς 3, Κόλιτς, Ραμούσοβιτς, Παβίσεβιτς 2, Μάρσενιτς.