H Δράμα το πρώτο βήμα πρόκρισης στο ΕΗF European Cup

H Δράμα νίκησε εντός έδρας την Τίφκες με 31-27 και θα παίξει στη Βόρεια Μακεδονία την πρόκριση στη 2η φάση του ΕΗF European Cup.

Οι ελληνικές συμμμετοχές στο ΕΗF European Cup άνοιξαν με την εντός έδρας νίκη της Δράμας επί της Τίκφες από τη Βόρεια Μακεδονία με 31-27, για την πρώτη φάση της διοργάνωσης.

Mετά το 20ό λεπτό η Δράμα δημιούργησε διαφορά τριών γκολ, με 13-10 και 14-11 με την Τίφκες να μειώνει σε 14-13 μερ την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν τον αγώνα στην ισορροπία στο 37' (17-17), όμως με σερί 3-0 η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 20-17 (38'). Με νέο σερί 5-0 η Δράμα ξέφυγε με 27-20 (50΄), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 29-26 (56') και τη Δράμα να φθάνει στο τελικό 31-27.

Η ρεβάνς θα διεξαχθεί την Κυριακή (22/9) στην πόλη Καβάνταρτσι, που απέχει 250χλμ από τη Δράμα.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 7-7, 9-8, 13-11, 14-13 (ημ.) 16-15, 20-17, 23-20, 27-21, 28-24, 31-27.

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης), Κόρσακ 1, Ηλιάδης, Τοζακίδης, Κρητικός 7, Παπαδόπουλος 7, Κοτσιώνης 6, Χαιτίδης 3, Λατσάκου 3, Μανωλούδης 2, Γκρούμπιτς 2, Πολύδωρος, Τουνγκελίδης, Καλαιτζίδης, Καβάζης, Ντάκαρης, Ιωαννίδης.

ΤΙΚΦΕΣ (Γκρτσέφσκι), Άρσιτς, Βέλκοφ, Ντανέφσκι, Σίμιτς, Ντιμιτρόφσκι 5, Μανάσκοφ 5, Μιγιάτοβιτς 4, Κοφιλόφσκι 4, Ζεμελκόφσκι 3, Αναστασόφσκι 2, Γκάτσεβιτς 2, Κριβοκάπιτς 1, Πετρέφσκι, Σοκόλοφ, Λάζοφ, Κότεφ.
Διαιτητές: Σρέ- Ράμες Θιγιαγκαραζά (Γερμανία), Παρατηρητής: Γκρίμα (Μάλτα), Δίλεπτα 3-3, Πέναλτι 3/3-2/3.

@Photo credits: INTIME