Ιωνικός Ν.Φ. – Ολυμπιακός 22-29: Εκαναν το 4 στα 4 οι «ερυθρόλευκοι» και περιμένουν την ΑΕΚ

Ο Ιωνικός ΝΦ το πάλεψε, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα ματς στην Handball Premier επικρατώντας στην έδρα του Ιωνικού με σκορ 29-22.

Το 4 στα 4 ήρθε για τον Ολυμπιακό, πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ (22-29) στην έδρα του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής στην Handball Premier.

Αυτό γιατί οι γηπεδούχοι έπαιξαν σε γρήγορο ρυθμό και μέχρι το 55’ δεν άφηναν τον Ολυμπιακό να ξεφύγει στο σκορ παρά τα ξεσπάσματά του, μειώνοντας συνεχώς την διαφορά στα 3 ή 4 τέρματα. Ωστόσο η κλάση των Πειραιωτών ήταν αυτή που κράτησε ως το τέλος την διαφορά ασφαλείας, ξεσπώντας στα τελευταία λεπτά.

Ο Ολυμπιακός, στο ντεμπούτο του Οστρούτσκο με τα «ερυθρόλευκα», ξεκίνησε εξαιρετικά το πρώτο δεκάλεπτο αποκτώντας προβάδισμα έξι τερμάτων (8-2 στο 12’), ωστόσο οι γηπεδούχοι άλλαξαν τον ρυθμό του αγώνα και τους προβλημάτισαν ως το τέλος του ημιχρόνου.

Δίνοντας γρήγορο ρυθμό αποσυντόνισαν λίγο τους «ερυθρόλευκους» που ήταν άστοχοι στην επίθεση (7 αποκρούσεις στο ημίχρονο ο Συγγάρης) με αποτέλεσμα να μειωθεί το σκορ σε 10-13 στο 28’. Με δύο γκολ στην κόντρα οι Πειραιώτες ωστόσο έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 15-10.

Οι Πειραιώτες μπήκαν πολύ πιο αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο και δημιούργησαν διαφορά 7 τερμάτων (13-20), ωστόσο και πάλι ο Ιωνικός παίζοντας σε αρκετά γρήγορο ρυθμό, μείωσε σε 17-21 στο 42’.

Ωστόσο ο Ολυμπιακός έβρισκε γρήγορα τέρματα και κρατούσε την διαφορά (4-5 γκολ) σε αυτά τα επίπεδα ασφαλείας ως το 55’, για να την αυξήσει στο τέλος του αγώνα και πλέον να ετοιμάζονται για το μεγάλο ντέρμπι με την ΑΕΚ την επόμενη αγωνιστική.

Ιωνικός ΝΦ- Ολυμπιακός 22-29

IΩΝΙΚΟΣ Ν. Φ. (Αρβανίτης), Σ. Αϊβαλιώτης 5, Παπαδόπουλος, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Κιαρτζίδης, Βασιλείου, Χαντέλης 4, Μάινας, Καραμασιώτης 5, Σιάτρας, Μαντζόπουλος 1, Λιόλιος 4, Π. Αϊβαλιώτης, Χάλαρης, Μπαλάσκας 1, Λόλας 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 3, Μπούντιτς 2, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 2, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 2, Αραπακόπουλος, Πασσίας 5, Μοντόρο 4, Μιχαηλίδης, Οστρούτσκο 3.

Αερωπός

Αερωπός – Φαίακας 30-21: Άνετα οι γηπεδούχοι

Νέο νικηφόρο αποτέλεσμα για τον Αερωπό Έδεσσας, με τους «ασπρόμαυρους» να επικρατούν του Φαίακα Κέρκυρας με 30-21 πετυχαίνοντας την 3η συνεχόμενη νίκη του. Μια νίκη που ήρθε άνετα καθώς σε κανένα σημείο οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τους νησιώτες να τους απειλήσουν.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-4, 8-6, 11-8, 15-10, 17-12 (ημχ), 18-12, 20-13, 23-17, 24-19, 27-20, 30-21.

Αερωπός (Ταρινίδης): Αθανασίου, Τσέλιος 5, Μήγγας 3, Κράλλης 7, Μπουτκάρης, Βέρεμτσουκ, Μυλωνάς, Μαρίνος, Πετρίτσκο, Τοκάρεφ 4, Μπολτσάρεφ 6, Κυριακού 1, Ταραμονλής 1, Γιαννούσης, Γερμασέβιτς 3, Κρίβιτς.

Φαίακας (Μιχαλάκης): Ελ Χαραγκάουι 1, Τσίλης 5, Ντζούλοβιτς 6, Σουλάνης, Κουλούρης, Δημητρέλος, Κόντης 2, Κοσκινάς, Δελλής 3, Τσιλιμπάρης, Ζέρβας, Γεωργάλης, Μάνιτς 3, Κορακιανίτης, Προβατάς, Νάστος 1.

ΠΑΟΚ

Ζαφειράκης – ΠΑΟΚ 24-33: Άνετο πέρασμα από Νάουσα για «ασπρόμαυρους»

Χωρίς να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα ο ΠΑΟΚ κατάφερε να περάσει και από τη Νάουσα επικρατώντας του γηπεδούχου Ζαφειράκη με 33-24 και συνέχισε το αήττητο σερί του. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι μέχρι το 25' όταν οι δύο ομάδες συνέχιζαν πόντο-πόντο ως και το 12-13. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι «πάτησαν γκάζι», οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να τους ακολουθήσουν και έτσι έγινε άνετα το 33-24.

Ζαφειράκης (Δεληγιάννης): Καραμπέλκος, Τσαγκεράς, Ρότζιος , Θεοδωρόπουλος 10, Μπουμπουλέντρας, Τζουβάρας 1, Τσάτσας 2, Διδασκάλου 1, ΛεΠεγιέ, Πίτος 5, Πινακούδης, Μπόλας 1, Κρέξης, Γαλίτης, Δασκαλόπουλος, Κανιζάι 4.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ 1, Δεληζάνος 1, Τσαμουρίδης 3, Παπάζογλου 5, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 2, Αποστόλου 2, Μισαηλίδης 4, Μανωλούδης 1, Καβουσανάκης 1, Τριανταφυλλίδης 6, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς, Σεϊρεκίδης 3, Βελισσαρίου, Καραγκιοζόπουλος 2.

Διαιτητές: Γράψας – Κυριακού. Δίλεπτα: 5-5. Πέναλτι: 5/5 – 0/0

Πυλαία

Φίλιππος – Πυλαία 19-20: Πρώτη νίκη με buzzer beater!

Με γκολ που πέτυχε ο Μπάτζιο δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης, η Πυλαία κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Handball Premier επικρατώντας εκτός έδρας του Φίλιππου με 20-19. Ο αγώνας ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους στο 53' να είναι μπροστά με 19-16 και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Μπάτζιος ήταν ο παίκτης που μίλησε στο τέλος, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Φίλιππος (Παυλίδης): Κριούτσκοφ, Κωστακίδης 7, Μούγιτς 3, Άγκοβιτς, Καραγιοβάνης, Ατσίμοβιτς 3, Μρβόβιτς, Φιλόσογλου, Κουκουτσίδης 1, Ρίζος, Στανκίδης, Παπαδόπουλος 3, Παπαγιάννης 1, Κυριακίδης, Εμμανουήλ 1, Λυκοστράτης.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης 2, Αντωνιάδης 2, Μέτσης 2, Ελευθεριάδης 2, Τσαμεσίδης 1, Γιαννακίδης, Κουκμίσης, Τριανταφυλλίδης 2, Πεχλιβάνης, Μπάτζιος 4, Αλεξανδρίδης 3, Παπαγεωργίου 1, Αλατσατιανός 1, Γιαννακόπουλος, Λασκαρούδης.

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 3-4. Πέναλτι: 2/3 – 0/1

Διομήδης

Σαλαμίνα – Διομήδης 25-29: Πέρασμα από Σαλαμίνα για την ομάδα του Άργους

Με το διπλό από τη Σαλαμίνα έφυγε ο Διομήδης που επικράτησε με 29-25 για την 4η αγωνιστική της Handball Premier. H ομάδα του Άργους προηγήθηκε ως το 20′ που ισοφαρίστηκε σε 9-9. Η Σαλαμίνα ανέβασε ρυθμό και μάλιστα κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 14-10.

Στην επανάληψη οι “Λύκοι” μείωσαν άμεσα σε 15-14, ισοφάρισαν 19-19 στο 40′ και από εκεί και πέρα στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασαν στη νίκη με 29-25.

ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 25-29

Tα πεντάλεπτα: 1-4, 3-8, 5-9, 9-9, 10-9, 14-10 (Ημχ), 15-14, 18-16, 19-19, 21-22, 23-25, 25-29

Σαλαμίνα: Μπακαούκας, Κουτσόπουλος 5, Πετράκος 9, Τσαρπαλής, Κόρρος, Χιώτης, Τρούλος 3, Τσομπανίδης 1, Πασλής, Βασιλόπουλος, Φίλης 1, Σκυφτός, Χαραλάμπους 3, Δίπλαρος 2, Γεωργακόπουλος 1, Παπαδόπουλος

Διομήδης Άργους: Σεβέλεβ 3, Ζιβάνια, Τζίμπουλας 1, Τσέγιοβιτς 3, Μούγιτς 2, Μάλλιος 9, Χατζηκωνσταντίνου, Κωστούλας, Αναγνωστόπουλος 6, Σιατιρλής, Μάνθος 1, Τσερνικάου 1, Πατασούρι, Κρεμαστιώτης, Ροντρίγκες 3

Διαιτητές: Μερτινιάν/Μπράμου, Δίλεπτα: 6/7, Πέναλτι: 4/5-4/4