Ολυμπιακός: Άνετος επί της ΧΑΝΘ για το 3x3

olympiakos

Το 3x3 στο φετινό πρωτάθλημα έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε της ΧΑΝΘ με 38-21, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Ένα απόγευμα χωρίς προβλήματα είχε ο Ολυμπιακός στη Θεσσαλονίκη, επικρατώντας με 38-21 της ΧΑΝΘ για να πάρει την τρίτη διαδοχική νίκη στη Handball Premier.

Οι «ερυθρόλευκοι» από την αρχή του ματς κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου να βρεθούν μπροστά με double score (10-20).

Παρόμοια ήταν και η συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο με τους πρωταθλητές Ελλάδας ν' ανεβάζουν σταθερά την υπέρ τους διαφορά. Μάλιστα, δώδεκα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης έβαλαν τέλος στην υπόθεση νίκη, μιας και το +18 (15-33) έμοιαζε μη αναστρέψιμο.

Τα λεπτά μέχρι το τέλος ήταν διαδικαστικά με το σκορ να διαμορφώνεται σε 38-21 υπέρ των «ερυθρόλευκων».

Tα πεντάλεπτα: 2-3, 5-7, 6-9, 9-13, 10-16, 10-20 (ημχ.), 12-22, 14-24, 15-26, 15-31, 18-36, 21-38

ΧΑΝΘ (Μωυσής): Πουγατσιάς, Ιωαννίδης, Σλούκιτς 2, Σαρηγιαννίδης, Τσαγγάλης, Χαριζόπουλος 2, Καρούσης 1, Αγαθόνικος, Σαλτιέλ, Τσορτέκης 2, Βαρδάκας 3, Μαυρόπουλος 2, Κoύστουντιτς 5, Ιλερής 2, Γιορανίδης 1, Κατσούνης 1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Τζηράς 6, Παπαβασίλης 6, Βίντα, Τζίμπουλας 4, Παπάζογλου 3, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 2, Βούγιοβιτς 1, Βέγιν 3, Λιάπης 5, Πασσιάς 4, Μιχαηλίδης 3, Σάββας, Νικολίνταης

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής ο Ζαφειράκης Νάουσας πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη στα Βριλήσσια, επικρατώντας με 28-27. Ο Θεοδωρόπουλος, με 13 γκολ, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-5, 6-7, 8-9, 11-12, 13-16 (ημχ), 16-17, 17-19, 19-22, 20-23, 24-26, 27-28

ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Τούτσης): Στάθης Μ. 8, Βλάχος 2, Τσαμεσίδης 1, Κολεζάκης, Τσολακίδης, Μπραουδάκης, Αντωνιάδης, Βαρδαξόπουλος 7, Μπάγιος 5, Παναγόπουλος, Στάθης Π. 1, Μπινιάρης, Μπέσκος, Τσανίνος, Μπαλάσκας 3, Τσαμουρής.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (Δεληγιάννης): Μπόλας 2, Θεοδωρόπουλος 13, Μπουμπουλεντας, Μπάρμπας, Ροτζιος, Μισαηλίδης 5, Αθανασιάδης 5, Αποστολίδης, Ταραμονλής, Μπιτέρνας, Αναστασάκης, Φερλαχίδης, Βαφείδης 1, Τσατσας, Λόλας 2.

@Photo credits: INTIME