ΠΑΟΚ: Αγνοεί τη νίκη στο πρωτάθλημα ο «Δικέφαλος του Βορρά»

paok_doykas

Ισόπαλοι αναδείχθηκαν ΠΑΟΚ και Δούκας στο κλειστό της Μίκρας με σκορ 23-23, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Γκολ και θέαμα προσέφεραν στο κλειστό της Μίκρας, ΠΑΟΚ και Δούκας, ωστόσο το τέλος της αναμέτρησης δεν είχε κάποιον νικητή με τις δύο ομάδες να παίρνουν το βαθμό της ισοπαλίας (23-23).

Η αρχή του ματς βρήκε τον Δούκα μπροστά στο σκορ με double score (3-6) και τον ΠΑΟΚ να ψάχνει επιθετικές λύσεις. Με την πάροδο του χρόνου οι Θεσσαλονικείς απέκτησαν ρυθμό ανατρέποντας το σκορ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το ελάχιστο προβάδισμα 12-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, φτάνοντας στο +3, αλλά ο προσωρινός τραυματισμός του Τριανταφυλλίδη «έριξε» τον ρυθμό. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να παραμείνει μπροστά στο σκορ (18-14), ωστόσο ο Δούκας πέντε λεπτά πριν το φινάλε κατάφερε να φτάσει σε απόσταση αναπνοής (21-20).

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά στη Θεσσαλονίκη. Ο Δούκας έφερε το ματς στα ίσα (22-22), ο Γκεοργκιέφσκι έδωσε ξανά προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (23-22) το οποίο πήραν πίσω οι φιλοξενούμενοι με γκολ του Χουρσουτιάν για το τελικό 23-23.

Σημειώνεται πως γι' ακόμα ένα ματς ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν παίρνει νίκη, μιας και στις πρώτες δύο αγωνιστικές γνώρισε ισάριθμες ήττες από ΑΕΚ και Ολυμπιακό.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 3-6, 8-8, 8-9, 12-11 (ημχ.), 13-11, 16-14, 18-14, 21-17, 21-19, 23-23.

ΠΑΟΚ (Σειρεκίδης): Γκίγκοφ, Ζαφείρης, Λαδάκης 2, Τσαμουρίδης 2, Τσιγαρίδας 1, Νικολαιδης, Κ. Κουκμίσης 2, Παπάζογλου, Γκεοργκιέφσκι 6, Κόρμπελ, Ν. Κουκμίσης 6, Μπάτζιος, Παπαγεωργίου 1, Τριανταφυλλίδης 3, Ιωάννου, Ζωρος.

ΑΣΕΔ (Χαλκίδης): Μωραΐτης 1, Σταματάκος, Χατσατουριάν 2, Μπατής 3, Ζησιμάτος, Παπαδόπουλος, Τσιούμας, Ριμπέ, Χαλκίδης, Ρούσος 4, Γερουλάνος 5, Παπαδιονυσιου 2, Λίτσης, Χουρσουντιάν 4, Κολλυρης, Παγιάτης 2.

@Photo credits: INTIME