Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου: Αποκλείστηκαν οι Ασπουγαλής και Μάρκος

Οι Αρκάδιος Ασπουγαλής στα 50μ. πρόσθιο και Δημήτρης Μάρκος (800μ. ελεύθερο) κατέλαβαν τη 19η και την 16η θέση αντίστοιχα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

Ο Αρκάδιος Ασπουγαλής και ο Δημήτρης Μάρκος ήταν οι ελληνικές συμμετοχές στο προκριματικά της κολύμβησης τη Δευτέρα (20/6) στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου της Βουδαπέστης.

Ο Δημήτρης Μάρκος έκανε την πρώτη εμφάνιση στη διοργάνωση από τα 400μ. ελεύθερο (17ος) και τώρα συνέχισε με τα 800μ. ελεύθερο. Ο 21χρονος σημείωσε ρεκόρ περιόδου με 8:04.14 (έχει ατομικό ρεκόρ στα 7:53.07) και πήρε τη 16η θέση σε σύνολο 32 κολυμβητών.

Τον κορυφαίο χρόνο στα προκριματικά είχε ο Ουκρανός, Μιχάιλο Ρόμαντσουκ (7:44.75) και μαζί με τον Γερμανό, Φλόριαν Βέλμπροκ (7:44.80) και τους Ιταλού, Γκαμπριέλε Ντέτι (7:46.08) και Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι (7:46.24) υπόσχονται ένα συναρπαστικό τελικό το απόγευμα της Τρίτης (21/6).

Ο Ασπουγαλής έκανε ντεμπούτο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα αγωνιζόμενος στα 50μ. πρόσθιο. Ο 21χρονος κολυμβητής σημείωσε 27.88 (έχει ατομικό στα 27.69 από πέρυσι), τερμάτισε στην 6η θέση της 7ης προκριματικής σειράς και στη 19η της συνολικής κατάταξης, σε σύνολο 57 αθλητών που πήραν κατάταξη, καθώς υπήρξαν και 11 ακυρώσεις. Η πρόκριση στα ημιτελικά έκλεισε στα 27.64 και τον καλύτερο χρόνο σημείωσε ο Ιταλός, Νικόλο Μαρτινένγκι με 26.68.