Κολύμβηση: Ο Μάρκος πρωταθλητής Ευρώπης Κ23 στα 200 μέτρα ελεύθερο με πανελλήνιο ρεκόρ!

Κώστας Ευθυμιάδης
Ο Δημήτρης Μάρκος έφερε μετάλλιο στην Ελλάδα

O Δημήτρης Μάρκος έφερε το πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης Κ23 που ξεκίνησε σήμερα στο Δουβλίνο, σημειώνοντας πανελλήνιο ρεκόρ στα 200 μέτρα ελεύθερο με 1.46.65!

Ο Ελληνας πρωταθλητής μετά από την εξαιρετική εμφάνιση στα προκριματικά των 200 μέτρων ελεύθερο, στον τελικό τερμάτισε πρώτος με χρόνο 1.46.65 και αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης!

Η επίδοσή του είναι και πανελλήνιο ρεκόρ ανδρών καθώς κατέρριψε το 1.46.94 που έκανε πέρυσι στη Στοκχόλμη ο Ανδρέας Βαζαίος! Παράλληλα έπιασε το όριο για το Παγκόσμιο της Ντόχα το 2024, ενώ «άγγιξε» το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες (1.46.26).

Εστριψε 4ος στο πρώτο 50αρι και μετά τα 100 μέτρα έκανε την επίθεσή του. Ξεπέρασε και τους Αμερικανούς (ΗΠΑ και Ν. Αφρική συμμετέχουν εκτός συναγωνισμού) και πήρε το χρυσό σε μία εντυπωσιακή κούρσα. Πίσω του ακολούθησαν οι δύο Αμερικανοί Σάμον (1.47.27) και Σάκελ (1.47.35), ενώ για το Ευρωπαϊκό, ο Γάλλος Λε Γκοφ που τερμάτισε 4ος, κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο με 1.47.85 και το χάλκινο ο Ισραηλινός Μπεν Σιτρίτ με 1.48.01.

Τρομερή και δύσκολη κούρσα. Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη μου. Πήγα αργά στο ξεκίνημα γιατί είχα δει τους αντιπάλους μου και ήθελα να κρατήσω δυνάμεις για τη νίκη» είπε ο Μάρκος μετά το τέλος της κούρσας.

Αργότερα μπήκε και στο 1500αρι όπου τερμάτισε έβδομος στη σειρά του με χρόνο 15.14.22.

Πέμπτη στην Ευρώπη η Δαμασιώτη

H Γεωργία Δαμασιώτη κατέκτησε την 5η θέση στην Ευρώπη, στα 100 μέτρα πεταλούδας. Στον τελικό του αγωνίσματος τερμάτισε έκτη (στους αγώνες συμμετείχε μία Αμερικανίδα εκτός συναγωνισμού) με χρόνο 59.00, με την Βρετανίδα Μακίνις να κερδίζει το χρυσό με 58.48.

Στην 5η θέση και η mixed σκυταλοδρομία των 4Χ100 με τους Μακρυγιάνη, Ασπρούγαλη, Δαμασιώτη και Καλογέρη , με χρόνο 3.52.94.

Εκτός στην Ευρώπη στα 50 μέτρα πρόσθιο ο Αρκάδιος Ασπρούγαλης καθώς τερμάτισε έβδομος στον τελικό (συμμετείχε ένας Αμερικανός εκτός συναγωνισμού), με χρόνο 27.63, επίδοση που είναι η δεύτερη όλων των εποχών στην Ελλάδα.