Κολύμβηση: Τρομερός Μπίλας, πάει φουλ για μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Κ23 με μεγάλο χρόνο στα 50μ. ελεύθερο

Εκκινηση σε αγώνα κολύμβησης

Ο Στέργιος Μπίλας έκανε εκπληκτική εμφάνιση στα 50 μέτρα ελεύθερο και προκρίθηκε πανηγυρικά στον τελικό του αγωνίσματος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης Κ23 στο Δουβλίνο.

Ο Ελληνας πρωταθλητής σημείωσε την δεύτερη επίδοση στα προκριματικά με 21.98 και το βράδυ (20:27 ώρα Ελλάδος) θα διεκδικήσει μία θέση στο βάθρο.

Μόνο ο Ουκρανός Μπούκοφ για τρία εκατοστά (21.95) κολύμπησε γρηγορότερα από τον Μπίλα, o οποίος έγινε ο δεύτερος Ελληνας στην ιστορία μετά τον Γκολομέεβ, που σπάει το φράγμα των 22 δευτερολέπτων. Για δύο εκατοστά μάλιστα έχασε το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες (21.96), αλλά θα το διεκδικήσει στο Παγκόσμιο.

O Μάρκος στον τελικό των 400μ0. ελεύθερο

Ο Δημήτρης Μάρκος πήρε μία ακόμη πρόκριση σε τελικό αγωνίσματος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης Κ23 στο Δουβλίνο, καθώς σημείωσε την έκτη καλύτερη επίδοση στα 400 μέτρα ελεύθερο.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης χθες στο 200αρι, τερμάτισε σε χρόνο 3.51.78 και πάει με την έκτη επίδοση στον τελικό, αλλά 5η επί της ουσίας καθώς ένας Αμερικανός (συμμετέχουν εκτός συναγωνισμού στη διοργάνωση ΗΠΑ και Ν. Αφρική), ήταν ανάμεσα στους ταχύτερους του Ελληνα πρωταθλητή.

Ο τελικός θα πραγματοποιηθεί σήμερα στις 21:50 ώρα Ελλάδος.

Διπλός ελληνικός τελικός στα 50 ύπτιο, τελικός και για Δαμασιώτη

Τελικό και με διπλή ελληνική συμμετοχή θα έχουμε στα 50 μέτρα ύπτιο! Ο Ευάγγελος Μακρυγιάννης προκρίθηκε με την 6η επίδοση (25.43) και ο Θόδωρος Ανδρεόπουλος με την 9η (25.51), ενώ ο τρίτος της παρέας, ο Αναστάσιος Κούγκουλος, ήταν 11ος στο σύνολο με 25.60. Ο τελικός θα πραγματοποιηθεί στις 20:09.

Τελικός και για την Γεωργία Δαμασιώτη που στα 200 μέτρα πεταλούδας ήταν ένατη στα προκριματικά με χρόνο 2.13.87 και θα αγωνιστεί στις 20:17.

Διπλή συμμετοχή είχαμε το πρωί στα 400 μέτρα μικτής ατομικής. Ο Βασίλης Σοφικίτης και ο Δανιήλ Γκιουρτζίδης έτρεξαν μαζί στην 2η σειρά με τον πρώτο να την κερδίζει με χρόνο 4.20.66, αλλά να μένει εκτός τελικού, όπως και ο Γκιουρτζίδης που τερμάτισε σε χρόνο 4.21.63. Το βράδυ στις 21:38 θα γίνει η γρήγορη σειρά, με την συμμετοχή του Απόστολου Παπαστάμου.

Στα 200 μέτρα πρόσθιο, ο Σάββας Θώμογλου έμεινε οριακά εκτός τελικού. Τερμάτισε σε χρόνο 2.15.41 και ήταν 10ος στο σύνολο.

Στα προκριματικά των 50 μέτρων ελεύθερο γυναικών, οι Ζαχαρούλα Καλογέρη και Γεωργία Παυλοπούλου έτρεξαν στην πρώτη σειρά και με χρόνους 27.11 και 26.69 αντίστοιχα, έμειναν εκτός τελικού.

Εκτός τελικού έμεινε και η Χαρά Αγγελάκη στα 100 μέτρα πρόσθιο καθώς με χρόνο 1:11.56, ήταν 23η ανάμεσα σε 28 αθλήτριες.