Κολύμβηση: 10ος στην Ευρώπη ο Ντούμας με πανελλήνιο ρεκόρ, 12η η Πυρίλη

ntoumas_pirili

Με τους Ντούμα και Πυρίλη να είναι πρωταγωνιστές της ομάδας, ξεκίνησε το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ε/Ν στο Βίλνιους της Λιθουανίας.

Με καλές εμφανίσεις από την ομάδα και τους Ευάγγελο Ντούμα και Δέσποινα Πυρίλη να είναι οι πρωταγωνιστές της πρώτης μέρας, ξεκίνησε το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης της κατηγορίας εφήβων/νεανίδων στο Βίλνιους της Λιθουανίας.

Μέσα σε λίγες ώρες ο 16χρονος Ευάγγελος-Εφραίμ Ντούμας, το νεότερο μέλος της ελληνικής αποστολής στους Ολυμπιακούς Αγώνες κατέρριψε δυο φορές το πανελλήνιο ρεκόρ παίδων στα 50μ πρόσθιο. Στα προκριματικά σημείωσε επίδοση 28.40 ενώ στον ημιτελικό τερμάτισε σε 28.34 (3η θέση στην πρώτη σειρά). Κατέλαβε συνολικά τη 10η θέση (δεύτερος αναπληρωματικός για τον τελικό). Ο όγδοος που πέρασε στον τελικό ήταν ο Κροάτης Μίοντραγκ με 28.25.

Στα ημιτελικά των 50μ ύπτιο νεανίδων, η Δέσποινα Πυρίλη ήταν 5η στη δεύτερη σειρά με επίδοση 29.04 και συνολικά κατετάγη 12η.

Στα 50μ ύπτιο νεανίδων, η Ηλέκτρα Μαγκώτσιου σημείωσε χρόνο 29.41 και κατατάχθηκε στην 21η θέση (στις 48). Στους έφηβους ο Νίκος Παπαθεοδώρου με επίδοση 26.70 (είχε ατομικό ρεκόρ 26.81) βρέθηκε στην 26η θέση ανάμεσα σε 48 που συμμετείχαν. Στα 200μ ελεύθερο νεανίδων, η Μαρία Ζαφειράτου με επίδοση 2:05.80 κατατάχθηκε στην 41η θέση και η Κατερίνα Χρόνη με 2:05.94 κατατάχθηκε στην 42η θέση (αγωνίσθηκαν 49 αθλήτριες). Στους έφηβους ο Νίκος Σπαθαράκης με 1:54.87 βρέθηκε στην 44η θέση ανάμεσα σε 65 αθλητές. Στα 50μ πρόσθιο η Κωνσταντίνα-Ανδριάννα Γκόβαρη με ατομικό ρεκόρ 32.88 (είχε 32.94) πήρε συνολικά την 25η θέση στις 38 κοπέλες. Ο Μάριος-Θεόδωρος Ζαφειρόπουλος επίσης με ατομικό ρεκόρ 29.02 (είχε 29.25) κατατάχθηκε στην 30η θέση στους 52 αθλητές.

Στον σημερινό (3/7, 19:49) τελικό στα 1500μ ελεύθερο νεανίδων θα έχουμε διπλή εκπροσώπηση με τις Άρτεμις Βασιλάκη και Γεωργία Μακρή. Η πρώτη με επίδοση 16:34.26 τερμάτισε στη 3η θέση της 3ης προκριματικής σειράς και προκρίθηκε ως 5η συνολικά. Στη 2η σειρά η Μακρή με 16:56.84 ήταν 4η και συνολικά 8η. Μια θέση πιο κάτω βρέθηκε η Αντωνία Ρακοπούλου, 5η στη 3η σειρά με 16:57.05 (από κάθε χώρα δύο το πολύ έχουν το δικαίωμα συμμετοχής σε τελικό). Καλύτερη όλων η Βρετανίδα Μπλόκσιτζ με 16:24.71.