Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Θρυλικό χρυσό για τη Ρουμανία

popovici

Ο Νταβίντ Ποποβίτσι κατέκτησε ένα ιστορικό χρυσό μετάλλιο για τη Ρουμανία στα 200μ. ελεύθερο στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024, ως ο πρώτος -άνδρας- κολυμβητής από τη Ρουμανία που κατακτά τον Ολυμπιακό τίτλο.

O Νταβίντ Ποποβίτσι έμεινε ζωντανός στο «θρίλερ» του τελικού των 200μ. ελεύθερο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού και σημείωσε ένα ιστορικό επίτευγμα, καθώς έγινε ο πρώτος -άνδρας- κολυμβητής από τη Ρουμανία που κατακτά τον Ολυμπιακό τίτλο.

Σε μία απίστευτη κούρσα, που κρίθηκε στην τελευταία χεριά, ο Ποποβίτσι πήρε τη νίκη με 1:44.72, αφήνοντας δύο εκατοστά του δευτερολέπτου πίσω του τον Ματ Ρίτσαρντς (1:44.74) από τη Βρετανία και επτά εκατοστά τον Αμερικανό Λιουκ Χόμπσον (1:44.79).

Για ελάχιστα εκατοστά ο δεύτερος Βρετανός του τελικού, ο Ντάνκαν Σκοτ, που ήταν δεύτερος στο Τόκιο δεν κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.