Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Πρόκριση στον ημιτελικό για Χρήστου και Σίσκο στα 200μ. ύπτιου

Δημήτρης Μύτικας
apostolos_hristoy

Την πρόκριση στον ημιτελικό των 200μ. ύπτιου προκρίθηκαν οι Απόστολος Χρήστου και Απόστολος Σίσκος, πραγματοποιώντας τον 7ο και 9ο χρόνο αντίστοιχα στην τελική κατάταξη.

Διπλή θα είναι η ελληνική εκπροσώπηση στα ημιτελικά των 200μ. ύπτιο των Ολυμπιακών Αγώνων, με τους Απόστολο Χρήστου και Απόστολος Σίσκο να παίρνουν την πρόκριση από τα προκριματικά του αγωνίσματος.

Ο Χρήστου τερμάτισε τρίτος στην κούρσα του με 1:57.18, ενώ ο Σίσκος τερμάτισε στην τέταρτη θέση της δικής του κούρσας με χρόνο 1:57.26. Οι χρόνοι αυτοί ήταν αρκετοί για να βάλουν εντός 16άδας τους δύο κολυμβητές με τον Χρήστου να έχει τον 7ο χρόνο και τον Σίσκος να έχει τον 9ο.

Ο ημιτελικός είναι προγραμματισμένος για το βράδυ της Τετάρτης (31/7, 21:30).